Osmifinálový zápas olympijského turnaje skončil lépe pro Česko, které vyhrálo 5:3, a postoupilo do čtvrtfinále proti výběru Spojených států. Čtvrtfinále je na programu ve středu. „Naštěstí to nakonec pro Čechy dopadlo dobře, ale poslední třetina byla hrůza," řekl Daniel Dvořák, který přímý přenos ze Soči sledoval v blanenské pivnici v sídlišti Písečná.

Zápas začínal v úterý až v šest večer. Přesto se na něj řada hokejových fanoušků na Blanensku těšila už mnohem dříve. „Máme zamluvený salonek v jedné blanenské pivnici. Z práce tam jdu se dvěma kolegy a dalšími přáteli. Už se těším. Fandit samozřejmě budu Slovensku," pousmál se Michal Gajdoš z Doubravice nad Svitavou.

Na Blanensko se přistěhoval ze slovenského Zvolena před více než deseti lety za prací a nakonec se zde i oženil. „Netroufám si tipovat. Podle mě skončí zápas remízou. Mám obavy, že na nájezdy vyhrají Češi. Uvidíme, rozhodne začátek. Když Slovensko prohraje, tak to přežiju a budu dál fandit českému týmu. Počítám i s tím, že mi to pak kolegové v práci budou předhazovat," dodal muž.

Ve vítězství českého týmu věřil bývalý český hokejový reprezentant a dvojnásobný mistr světa Roman Meluzín. Ten sledoval přímý přenos u televize doma v Blansku. „Nerad tipuji. Ale myslím, že vyhrajeme. Máme lepší tým. Je jedno, jestli vyhrajeme o gól nebo o víc nebo až na nájezdy. Počítá se jakékoliv vítězství," poznamenal Meluzín.

Zrušili trénink

Termín klíčového zápasu kolidoval v úterý s tréninkem blanenského i boskovického áčka hokejistů, kteří se chystají na play-off v krajské lize. V neděli je navíc ještě čeká na závěr základní části soutěže společné derby. „Trénink nezrušíme. Jenom ho zkrátíme od šesti do sedmi hodin, aby kluci stihli část zápasu v televizi. Čeká nás derby s Boskovicemi a pak play-off krajské ligy, takže si nemůžeme dovolit trénink vypustit. Jsem rád, že kluci k tomu přistupují zodpovědně a na tréninky chodí, i když je v televizi olympiáda," řekl kouč Blanska Zdeněk Grünwald.

To Boskovičtí kvůli úternímu televiznímu přenosu trénink nakonec zrušili. „Bylo by nás šest a to je k ničemu. Před nedělním derby s Blanskem tak potrénujeme až ve čtvrtek. Nevidím v tom nic špatného," uvedl manažer boskovického týmu Petr Hrachovina.

Řada fanoušků vyměnila v úterý pohodlí domova za sledování hokeje v některé z restaurací či barů na Blanensku. Podle většiny provozních, které Blanenský deník Rovnost oslovil, nebyl o sportovní přenosy zájem jako v minulých letech. „Je to bída. Máme rezervovány na dnešní hokej asi tři stoly. Na baru bude sedět pár lidí. Dřív jsme dělali i velké projekce a bylo narváno. Teď nic," řekl například provozní blanenské bowlingové herny Dušan Zelený.

Narváno bylo v úterý naopak v boskovickém Sport baru Hokejka. „Plno máme už od neděle. Bude to super, parádní atmosféra. Česko vyhraje pět jedna," hlásil v úterý odpoledne zaměstnanec baru Milan Kořistek.

Fanoušci v úterý večer zamířili i do restaurace U Filků v Dolní Lhotě. Tam mohli také tipovat výsledek utkání. „Ten, kdo si tipne správně, vyhrává pivo zdarma. V tomto zápase je ve hře dvanáct piv, která se po hře rozdělí mezi ty, kteří uhodli výsledek utkání," vysvětlil majitel restaurace František Filka s tím, že naprostá většina z dvacítky tipujících hádala, že vyhraje Česko.

Mezi nimi byl například i Miloš Nezval z Dolní Lhoty. „Jsem vlastenec a hokej mám velmi rád. Můj syn dokonce hrával hokej závodně. Zatím se hra pro nás vyvíjí velmi dobře, doufám, že to našemu týmu vydrží. Tipuji, že vyhrajeme 5:2," řekl Nezval po první třetině zápasu.