Těžkou techniku nasadili silničáři v okolí Kojálu poblíž Lipovce a Kotvrdovic. Kvůli sněhové kalamitě na Svitavsku policisté ve čtvrtek dopoledne uzavřeli pro kamiony a nákladní auta silnici I/43 v úseku z Letovic do Svitav. „Na Svitavsku byla I/43 pro velká nákladní auta nesjízdná. Úsek jsme proto uzavřeli. Řidiči museli počkat, až ho silničáři prohrnou. Kolem půl třetí už mohly kamiony z Letovic vyrazit,“ řekla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Sněhové jazyky a nafoukaný sníh na silnicích byly v okolí Benešova, od Sloupu až po Ludíkov, poblíž Šošůvky, Vysočan a tradičně na Olešnicku. Na pozoru se řidiči museli mít i u Cetkovic a Šebetova. „Sypače, bagry, pluhy a další techniku máme v terénu po celém Blanensku. Největší problémy jsou na silnicích třetí třídy. Ale tam se budeme snažit, aby byly dopoledne všechny sjízdné bez větších potíží,“ hlásil ve čtvrtek ráno vedoucí provozního úseku blanenských silničářů Jaroslav Janeček.

Zatímco ve středu zaznamenali silničáři, hasiči a policisté nejvíce zásahů dopoledne a k večeru, ve čtvrtek měli za sebou hektickou noc. „Co se týká zásahů a komplikací na silnicích byla noc ze středy na čtvrtek v letošní zimě zatím nejvážnější,“ řekl Jaroslav Janeček.

Těžká těchnika

Podle něj museli silničáři v terénu nasadit i těžkou techniku. „Třeba okolo Kojálu vítr nafoukal na silnici tolik sněhu, že to pluhy nestíhaly brát. Jezdit se dalo prakticky pouze jedním pruhem. Dalo se to prohrnout jen bagrem,“ upřesnil Janeček s tím, že silničáři se nezastaví celý den. „Má pořad sněžit a do toho silné poryvy větru, které na silnice nafoukávají velké množství sněhu. Takže v terénu budeme pořád,“ uzavřel Janeček.

V noci ze středy na čtvrtek uvízla ve sněhových závějích řada řidičů. Hasiči vyprošťovali auta například v Cetkovicích, Kunštátu, Blansku, Benešově a Kladorubech. Do závějí zapadlo také několik kamionů. Ve Voděradech a také ve Velkých Opatovicích. Tam kamion hasiči vytáhli ze závěje až pomocí jeřábu.

„Podobné nehody jsme měli v noci hlášené po celém Blanensku. Sněhová kalamita se ve čtvrtek zatím obešla bez vážných dopravních nehod. V ranních hodinách měla problémy na silnicích zejména auta zásobování. Situace se ale mění z hodiny na hodinu,“ řekla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Se zpožděním museli počítat lidé, kteří ve čtvrtek ráno cestovali na Blanensku autobusy. Podle náměstka pro osobní dopravu ČAD Blansko Richarda Maňouška měli řidiči autobusů největší potíže v úseku od Jedovnic směrem k Rozstání, na trase do Vysočan a Studnic. „Úsek Kulířov Rozstání byl uzavřený. Musela ho prohrnout těžká technika. Ve středu ráno a k večeru byla situace vážnější. Lidé musejí počítat s menšími zpožděními,“ dodal Maňoušek.