Cyklistická sezona je v plném proudu. Na bicykl usedá stále více lidí a tomu se přizpůsobují i provozovatelé stravovacích a ubytovacích zařízení na Blanensku. Skoro dvacet z nich už má speciální certifikaci, která cyklistům zaručuje, že v zařízení budou nejen vítáni, ale poskytnou jim tam i služby, které zohledňují právě potřeby cyklistů.

Projekt Cyklisté vítáni zajišťuje Nadace Partnerství. „Začal v březnu v roce 2006. Jedná se o celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů,“ sdělil koordinátor programu Petr Kazda. Podle něj je o získání zelenobílé známky s usmívajícím se kolem, která označuje certifikované zařízení, zájem. „Nyní máme v evidenci kolem sedmi set zařízení a každý měsíc se tak pět až deset nových objektů přihlašuje,“ řekl Kazda.

Například v Kořenci se s touto zeleno bílou známkou kolaři setkávají už dva roky. „Zapojili jsme se do projektu hned od začátku a snažíme se neustále zlepšovat. Pořídili jsme nové stojany, máme půjčovnu kol a také půjčujeme nářadí,“ uvedl Vlastimil Štefl ze Sokrates Golf a country clubu.
Seznam certifikovaných zařízení mohou lidé nalézt v brožurce, kterou Nadace Partnerství vydává. „Přehled objektů je také uveden na internetových stránkách, v cyklistických časopisech a cyklomapách,“ dodal Kazda.

Kde mají certifikát

Adamov (Hotel Pod Horkou), Kořenec (Sokrates Golf a country club), Boskovice (Westernové městečko), Holštejn (Hostinec Pod Hradem), Jedovnice (Hotel Riviera, Autokemp Olšovec, Restaurace Olšovec), Kotvrdovice (Penzion u Surfu), Křtiny (Hotel Santini), Kunštát (Penzion U Zámku, Pension U sochy), Letovice (Hotel Koupaliště, Penzion Havírna), Olešnice (Ubytování Na Habeši), Sloup (Hotel Broušek, Rekreační středisko Čermák, Hotel Stará škola), Vísky u Letovic (Agrocentrum Ohrada)

Na Blanensku cyklisté zatím využívají především stravovacích služeb. „Máme certifikaci i na ubytování cyklistů, ale nikdo tuto službu ještě nevyužíval. Restauraci a především tedy zahrádku ale cyklisté navštěvují hodně,“ uvedl ředitel David Bezděk z Hotelu Santini ve Křtinách.

Stejnou zkušenost mají i v Penzionu Havírna v Letovicích. „Občerstvení cyklisté využívají, ale ubytování zatím ne,“ sdělila Olga Šedová, majitelka penzionu, který cyklistickou certifikaci získal vloni.

Sami cyklisté si podmínky na Blanensku pochvalují. „Jsem se službami spokojená. Dobré je to například ve Sloupě v Hotelu Broušek,“ řekla Blanka Maňoušková.