Ředitelé velkých firem na Blanensku naříkají, že nemají koho zaměstnat. Nejsou odborní pracovníci. Lidé, kteří skončí učňovskou školu, tak mají šanci vydělat si více peněz než vysokoškolsky vzdělaní.

Ředitel boskovické firmy Alps by potřeboval sehnat jakékoliv zaměstnance. „Marně přemýšlím, která pracovní místa nepotřebujeme obsadit. O kvalifikované lidi je pochopitelně větší nouze. Potřebovali bychom například strojní konstruktéry a elektroniky,“ vyjmenoval Tomáš Leder.

Ne všichni studenti se po ukončení učňovské školy hrnou do zaměstnání. Třeba mechanik – elektronik Lukáš Zemánek, který maturuje letos na jedné z blanenských škol tohoto typu. „Chtěl bych se dostat na vysokou. Z naší třídy se asi polovina lidí chystá do práce a seženou ji lehce. Připravují nás už během studia na praxích, a tak pak víme, co máme dělat,“ sdělil student.

Na Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště v Blansku dochází nyní čtyři sta osmdesát žáků. „Příští rok očekáváme stejný počet studentů, přičemž stoupá zájem o strojírenský obor. Všichni žáci najdou uplatnění. Pokud se ale někomu nechce pracovat, nepomůže mu nikdo,“ míní ředitel školy Pavel Čípek.

Podle něj si absolventi mohou přijít na slušné peníze. „V blanenském regionu je velmi silný průmysl a v celé Evropě klesá počet řemeslníků. Nyní mají absolventi našeho oboru mechanik – seřizovač po zapracování vyšší plat než vysokoškoláci,“ doplnil Čípek. Podle něj některé firmy žákům platí s tím, že po skončení školy pro ně začnou pracovat. „Mladí ale chtějí být nezávislí. Nabídek firem tak využívají jen jednotlivci,“ podotkl Čípek.

Že je na Blanensku nedostatek odborných pracovníků potvrdil i Jiří Dvořák z Úřadu práce v Blansku. „Kvalifikovaní lidé chybějí v oblasti strojírenství, elektro či stavebnictví,“ upřesnil. Důvodem podle něj může být to, že si studenti doplňují vysokoškolské vzdělání kvůli prestiži. Vliv mělo i ukončení výroby v některých průmyslových podnicích v regionu. „Skončila také dvě učiliště, a to ČKD a ADAST. Teď vychovávají tyto pracovníky pouhé dvě učiliště v okrese,“ dodal Dvořák.

Podle starostky Blanska Jaroslavy Králové chtěji situaci řešit i krajští radní. „Chtějí dát žákům, kteří nastoupí do těchto škol a budou vykazovat dobré výsledky, stipendia. Plánují i zvýšit prestiž učňovských škol, pojmenovali by je jako školy s technickým zaměřením,“ sdělila Králová.