Chovatelé vepřů mohli prodat kilogram masa nejvýš za čtyřiadvacet korun, za náklady však zaplatili kolem třiceti. Přestože se nyní prodejní cena lehce zvýšila, je pozdě. Zemědělské podniky na Blanensku jsou ve ztrátě. V současnosti zvoní hrana třeba chovu vepřů Agropodniku Skalice. Vedení firmy doufá, že své farmy v Šebetově a Újezdě u Černé Hory prodá a nový majitel tam chov obnoví. Pokud se to nepodaří, chov vepřů z drtivé většiny na Blanensku zanikne.

Na začátku tohoto roku se chovatelé v šebetovské farmě starali o pět tisíc vepřů. Do konce října tam nezbude žádný. „Pokud se nám nepodaří farmu prodat, chov vepřů tam skončí úplně. Je totiž ztrátový. Kilogram vepřového masa jsme museli prodávat dokonce za čtyřiadvacet korun, přestože náklady nás stály kolem třiceti. Nyní prodáváme kilogram za necelých třicet korun, zatímco náklady přesáhly tuto cenu nepatrně. Je už ale pozdě,“ popsal ředitel Agropodniku Skalice nad Svitavou Jan Jurásek s tím, že zemědělci platí peníze za pracovníky, energie, krmení a údržbu stájí. Na to vše si přitom prodejem vepřového nevydělají.

Zájemců o šebetovskou farmu je několik. Podle Juráska však žádný z nich zatím nepodepsal smlouvu. Více jak čtyřicetiletá tradice chovu vepřů v Šebetově i Újezdě je tak stále v ohrožení.

Chov se nevyplatí

Pokud skončí chov vepřů v Agropodniku Skalice, bude to pro Blanensko obrovská ztráta. Tvrdí to předseda okresní agrární komory Kamil Vystavěl. „Menší chovy jsou ještě v Knínicích, Letovicích, snad i Lysicích. Ty se také potýkají se ztrátou a navíc tvoří jen asi deset procent ze všech vepřínů v regionu. Zbývající většina patří Agropodniku, o kterou zřejmě přijdeme,“ upozornil. I podle něj se zemědělcům chov prasat nevyplatí. Potravinářské řetězce jim totiž nezaplatí vyšší cenu než tu, kterou nabízejí obchodníci za maso dovezené ze zahraničí. „Na vše doplatí obyčejní lidé. Budou v obchodech nakupovat nekvalitní, ale levnější, maso z ciziny,“ varoval Vystavěl.

Pokud skalický Agropodnik farmy neprodá, budou řezníci muset shánět čerstvé maso jinde. „Maso od tohoto dodavatele nakupuji minimálně patnáct let. Zaplatím i za dovoz a porážku na jatkách. V pondělí vepře zabijí a hned v úterý jej můžu prodat. Mám tak jistotu, že dostanu čerstvé maso. Pokud chov vepřů na Blanensku zruší, nevím, odkud pak budu maso kupovat,“ řekl majitel blanenského řeznictví U Pavlů, který si nepřál zveřejnit své jméno. Dále dodal, že nabídek je hodně, může si vybírat z vepřového z Kostelce, brněnského Makra či z Polska.

Už před dvěma lety zanikl chov prasat v rájeckém zemědělském družstvu. „Vůbec se to nevyplatilo. Bohužel jsme tehdy museli propustit některé zaměstnance. Naštěstí část z nich šla do důchodu, jiné jsme přeřadili do živočišné výroby ke skotu. Další však o práci přišli,“ poznamenal ředitel Zery Rájec Vladimír Skoták.