Náledí dalo zabrat řidičům, chodcům, ale i silničářům po celém Blanensku. Chodníky i silnice se proměnily v led již v noci na pátek. Silničáři byli v terénu celou noc, plné ruce práce měli i v pátek, stejně tak lékaři v zaplněných chirurgických ambulancích. Výstraha má platit až do neděle.

Chvíle napětí si prožil Jan Kořalka z Adamova, který ve čtvrtek večer vezl autem kamarády na trénink. „Blížili jsem se ke křižovatce a chtěli zabočit doprava ke kostelu. Protože jsme přejížděli přes koleje, přibrzdil jsem si. Kola se ale najednou zablokovala a místo aby vůz zatočil, jel rovně. Naštěstí jsme nepotkali žádné další auto,“ popsal Kořalka s tím, že nikomu z pětičlenné posádky se nic nestalo.

Náledí museli zdolat také lidé v ulicích Blanska. Problémy měl třeba Jakub Drážník. „Když jsem se vracel z vlaku, klouzalo to všude. Na Zborovcích jsem pak nemohl vylézt kopec. Když jsem šel druhý den dolů, uklouzly mi nohy a prohnul jsem se v zádech. Naštěstí jsem to ustál. Zjistil jsem ale, že kvalitní zimní boty na ledovce nefungují,“ vylíčil mladý muž.

Jiní však štěstí neměli a na náledí se zranili. V čekárně chirurgické ambulance Nemocnice Blansko tak bylo celý den plno. „V pátek jsme ošetřili kolem devadesáti pacientů, kteří utrpěli úrazy. Mnozí skončili se zlomeninou, jiní s obraženinou,“ uvedl lékař Stanislav Krejsta s tím, že se v jeho ambulanci otočilo zhruba o pětadvacet procent pacientů více než obvykle. Na náledí spadli nejen starší lidé, ale i děti či lidé středního věku.

Ledová vrstva pokryla i Letovice a jejich části. Tvrdí to ředitel tamních Technických služeb Miroslav Doskočil. „Náledí bylo všude. O tom, že taková situace nastane, jsme věděli. Na takovou akci však tolik sypačů nemáme. Letovice a jeho třináct částí je obrovské množství, které se naráz nedá zvládnout,“ řekl Doskočil. Muži tak vyrazili do terénu asi o hodinu dříve, než je v plánu. Největší problémy měli na kopcích. „Naše sypače bohužel sypou až za vozidla, takže jsme se nemohli dostat třeba do Lhotky,“ popsal ředitel. Ošetřit cesty drtí se nyní nevyplácelo. Štěrk totiž na ledu odskakával. Letovičtí tedy museli použít písek. „Výhodou bylo, že nepršelo intenzivně a déšť pak dokonce ustal,“ dodal Doskočil. Jeho lidé ošetřovali cesty i v pátek.

Boskovice byli pod dohledem celou noc. „Do terénu vyrazili pracovníci Sity už ve čtvrtek v osm hodin večer. Chodníky i cesty sypali až do rána. Odpočinuli si v půlhodinové pauze. Včera dopoledne v práci pokračovali,“ sdělila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Podle ní pracovníci Sity přidali do písku i sůl. „Takové náledí bylo totiž mimořádnou záležitostí,“ podotkla Vítková.

Oko nezamhouřili o čtvrteční noci ani silničáři. O tom, že nastane mimořádná situace, věděli dopředu a byli připraveni. „Vše, co mělo kola, bylo venku,“ řekl dispečer Jaroslav Kalda s tím, že po silnicích Blanenska se pohybovalo šestnáct sypačů, které silnice ošetřily chemickým i inertním posypem. „Na posyp napadal déšť, který znovu zmrzal. Jeden ze sypačů tak vyjel ve tři ráno ke Knínicím a za tři hodiny tam musel vyrazit znovu. Státní silnici I/43 jsme zase museli přesolit za noc dvakrát,“ nastínil Kalda. Ten má zprávy o tom, že výstraha bude platit až do neděle. Nejhorší už má Blanensko snad za sebou.

Silničářům se podařilo dostat všude. „Autobusy tak nabíraly včera jen nepatrné zpoždění,“ dodal Kalda. To potvrdil i dispečer ČAD Blansko Miroslav Hamřík. „Nikdo z řidičů mi nehlásil zpoždění ani to, že by někde nebyla sjízdná cesta nebo jiný problém.“