Koupit si nové džíny, mobilní telefon nebo modernější počítač. A co třeba elektrickou kytaru nebo ojeté auto? Dvaadvacetiletá studentka Kristýna Hloušková si brigádami přivydělává na výlety. Ráda by se podívala do Amsterdamu. „Od února mám brigádu v jedné z blanenských vinoték. Další práci jsem si na léto zatím nesháněla, nemám teď kvůli škole čas. Doufám, že ve vinotéce budu dělat i o prázdninách," řekla dívka z Blanska.

Dodala, že sehnat letní brigádu na Blanensku je už v tuto dobu docela problém. „Loni jsem si našla práci ve skladě v Brně. Když jsem se ptala na Blanensku, tak většinou jsem slyšela, že už mají plno od Vánoc," dodala Hloušková.

Její slova potvrdil také vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. O práci průvodců nebo převozníků na lodičkách v turisticky atraktivním Moravském krasu je podle něj každoročně obrovský zájem. Nyní je však už plno. „Nábor jsme dělali v lednu. Už je obsazeno. V sezoně zaměstnáváme asi sto čtyřicet brigádníků," upřesnil Hebelka s tím, že u zájemců je důležitá znalost cizího jazyka.

Jazykové znalosti museli mít i uchazeči na místa průvodců například v zámku v Lysicích. „O tato místa je mezi studenty velký zájem. Měli jsme ale volno jen pro dva. Je potřeba se hlásit několik měsíců dopředu," uvedla kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová.

To u brigádníků, které shání adamovská radnice na letní úklid města, je mnohem žádanější manuální zručnost a dochvilnost. Přes léto Adamovští zaměstnávají pravidelně šest brigádníků, vesměs studentů. „Máme to rozdělené přes prázdniny na tři turnusy, ve kterých zaměstnáme vždy dva brigádníky v naší technické četě. Je to kvůli tomu, aby si naši stálí zaměstnanci mohli vzít dovolenou," řekl adamovský místostarosta Jiří Němec s tím, že dvě místa jsou již obsazená studenty, kteří se osvědčili minulý rok. Na zbylá čtyři místa vypíše město inzerát.

Studenti si při úklidu města vydělají pětašedesát korun za hodinu. Pracovní doba je osm hodin. „Většinou zametají chodníky, sekají živé ploty, trávníky nebo něco natírají," upřesnil Němec.

V Boskovicích na podobné práce studenty přes léto nenajímají. Po celý rok totiž využívají dlouhodobě nezaměstnané z úřadu práce. „Studenti u nás na úřadě pracují přes rok zdarma na praxi. Placenou brigádu pro ně ale nemáme," poznamenal mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Práce v bufetu

Přivydělat si mohou boskovičtí studenti například v tamním akvaparku v bufetu. Stejně jako v sousedním Blansku. „Do blanenského i do boskovického akvaparku teď sháníme jako obsluhu rychlého občerstvení pět šest lidí," řekl provozovatel tamních bufetů Jan Gulák.

Pokladna blanenského akvaparku stejně jako obsluha minigolfu na blanenské přehradě Palava však už hlásí plný stav. „Přes léto na pokladnách a na minigolfu zaměstnáváme do deseti lidí. Mezi studenty je o tuto brigádu velký zájem. Vydělají si padesát korun za hodinu. Teď už je samozřejmě plno. Zájemci se hlásili před několika měsíci," řekl šéf Služeb Blansko Radek Snopek.

Studenti v Blansku našli pravidelně přes léto práci v akvaparku také v tamní půjčovně knih a časopisů, která byla v režii městské knihovny. Ta ale letos neotevře. „V knihovně budeme o prázdninách slučovat dvě oddělení, letní půjčovnu bychom už neutáhli. Na práci při stěhování jsme už najali dva studenty. Zatím ještě nevím, zda budou pracovat týden, čtrnáct dní nebo déle. Vydělají si padesát korun na hodinu," řekl ředitel Městské knihovny Blansko Pavel Přikryl.