Tanec, cvičení, vzdělávání v cizích jazycích či u počítače, hlídání dětí. To všechno nabízí rodičům a dětem mateřská centra. V celém Jihomoravském kraji jich je dvaatřicet. „Z toho asi sedm mateřských center působí na Blanensku. V poslední době jich tu vzniklo hodně a přitom nestačí pokrýt poptávku,“ přiblížila situaci Markéta Horáková, která má na starosti mateřská centra v celém kraji a vede také lysické Jablíčko. Právě v Lysicích tuto neděli slavnostně otevřou nové prostory. Centrum funguje dva roky, dosud se však rodiče s dětmi scházeli ve farním sále. „Tam jsme si vždy museli přinést hračky, pak všechno uklízet. Nyní nechal pan farář zrekonstruovat první patro fary,“ pokračovala Horáková s tím, že Lysičtí brzy využijí velkou místnost, herničku pro děti, kuchyňku či toalety.

Mateřské centrum v Lysicích je zapsané v celorepublikové síti těchto center. Loni tak každý z těchto podniků mohl získat až třicet tisíc korun z krajského úřadu. „Naši sponzoři zase dali před Vánocemi maminkám samoživitelkám dárek v hodnotě jednoho tisíce korun,“ dodala Horáková. Podle ní žije Jablíčko svým životem čtyři dny v týdnu. Pokud některá z maminek potřebuje něco vyřídit, může nechat své dítě v centru další mamince na hlídání.

S dvěma dcerkami míří často za zábavou a vzděláním do Jablíčka Jitka Fojtová z Lysic. „Je fajn, že se tam mohu vzdělávat a setkávat s novými lidmi. Také je to dobré pro děti. Když je odmítnou vzít do školky, najdou si kamarády v mateřském centru a vstup do školky je pak pro ně snazší,“ míní maminka.

Nové mateřské centrum vzniká v Rájci–Jestřebí. Motýlek se zrodil loni v říjnu. „S malými školáky jsme tvořili a hráli loutkové divadlo. Teď se k nám přidají maminky na mateřské dovolené s dětmi. Byla totiž velká poptávka,“ řekla Alena Hrbková z Motýlka. Podle ní bude mateřské centrum v chodu odpoledne i dopoledne. Kromě pestrého programu, tam maminky budou moct své děti občas ponechat na hlídání.

Už osm let baví rodiče s dětmi mateřské centrum v Boskovicích. I zde si užijí lidé nejrůznějších kroužků, přednášek či akcí. „Velký zájem je o hlídání. Bohužel si je nemůžeme dovolit. Podle pravidel bychom museli vést školeného pracovníka na živnost,“ je líto jedné z vůdčích osobností centra Šárce Kostíkové.

Mateřská centra matkám pomáhají. Tvrdí to vedoucí odboru školství v Blansku František Alexa. „Tuto pomoc uvítají třeba matky, jejichž dítě se nedostalo do školky. Ty jsou všechny naplněné i letos,“ řekl Alexa.

Až osmdesát dětí navštěvuje další neziskovou organizaci, blanenský klub Matýsek. Ten nabízí osm druhů cvičení, plavání či bazárek pro maminky s dětmi. Přesto je existence Matýska v ohrožení. „Vznikli jsme loni v srpnu a nedaří se nám sehnat sponzory. Na dotace z ministerstva také nedosáhneme, podporují totiž pouze ta mateřská centra, která fungují přes rok. Navíc jsme v komerčním nájmu, takže poplatky, které vybíráme od rodičů dětí, na jeho pokrytí nestačí,“ mrzí Moniku Kubovou. Ta hledala podporu u blanenských radních, pak se chtěla domluvit s vedením klubu Ulita. Byla však odmítnuta. „Vhodné prostory se stále snažíme najít,“ uzavřela.