Je to k vzteku. Jdete po ulici, nekoukáte pod nohy a najednou mají vaše boty problém. Zapáchající, neestetické a v neposlední řadě nebezpečné. Takové stopy po sobě v ulicích a na veřejných prostranstvích zanechávají psi a kočky. Jejich majitelé bohužel většinou výkaly po domácích čtyřnohých mazlíčcích neuklízí. „Letos už jsme z ulic speciálním vysavačem odstranili přes tři tuny tohoto odpadu,“ řekl Milan Vítek z komunálního odboru blanenské radnice.

Návrat do středověku, doby, kdy se v ulicích povalovaly výkaly. Takto vidí situaci v dnešních ulicích a na veřejných prostranstvích Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice. „Je to velký problém. Lidé mohou z exkrementů psů nebo koček chytit nejrůznější parazity a bakteriální střevní onemocnění. Nebezpečná je třeba toxoplazmóza. Ta může u člověka způsobit i oslepnutí. U těhotných žen zase hrozí trvalé poškození plodu,“ varuje epidemioložka. Podle ní zvířecí nečistoty lidi ohrožují i poté, co se rozloží a nejsou vidět. Například trávníky v prostorách parku či mezi obytnými domy se tak stávají velkým ložiskem infekce.

Přesto si většina majitelů psů s úklidem hlavu neláme. Jenom v Blansku odstranili letos z ulic a trávníků speciálním vysavačem téměř tři a půl tisíce kilogramů odpadu. „Nejhorší je to po zimě, kdy vysajeme až devadesát kilo výkalů denně,“ uvedl Milan Vítek z komunálního odboru blanenské radnice. V létě podle něj vysavač čistí město tak dvakrát do týdne. Přitom Blanenští mohou využít odpadkové koše. V sídlišti Písečná je radní nechali instalovat i s mikrotenovými sáčky. Bez výsledku.

V červenci přibyly nové odpadkové koše i sáčky v Letovivích. „Umístili jsme je tam, kde lidé často venčí psy,“ nastínil tamní situaci místostarosta Bohuslav Kuda.

Ve Velkých Opatovicích dostanou lidé, kteří platí radnici za své domácí mazlíčky, mikrotenové sáčky. „Sáčky dáváme lidem, kteří platí poplatky za psa. Množství sáčků se odvíjí od výše poplatku,“ upřesnil tajemník Břetislav Strnad a podotkl, že ve městě nechybí ani odpadkové koše.

Boskovičtí zase mohou využít osm speciálních košů, opatřených nálepkou. Většina jich je umístěna v okolí sídlišť. „I u nás je problém s neukázněnými pejskaři. Jejich argumentem je, že za psa platí, tak proč by po něm uklízeli,“ sdělil Václav Ryšavý z odboru životního prostředí boskovické radnice.

Neukáznění majitelé psů se ovšem dopouštějí přestupku. Tvrdí to zástupce šéfa blanenských strážníků Martin Lepka. „Na místě jim však můžeme uložit pokutu do tisíce korun. Většinou to s lidmi řešíme domluvou,“ dodal Lepka.