VÁŽENÍ ČTENÁŘÍ, ODPOVĚZTE NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU.

Sedne do sedla jízdního kola a nechá se unášet přírodou. Přesto je však cyklistka Blanka Maňoušková z Jestřebí nucená mnohdy projíždět silnicemi Blanenska. A necítí se zrovna bezpečně. „I když jedeme s ostatními za sebou a podle předpisů, někdy na nás řidiči troubí. Člověk se pak může leknout a z kola spadnout,“ popsala Maňoušková s tím, že za kritický úsek považuje silnici vedoucí z Valchova do Boskovic. „Není tam široká krajnice a cyklista pak musí jet ve stejném pruhu s auty,“ nastínila Maňoušková.

Ta si raději vybírá trasy v lese. Kvalitní se nacházejí především v Moravském krase. „Pokud cyklista chce, silnicím na Blanensku se vyhne. Nesmí se ale bát kopců,“ podotkla žena.

Cesta městem může být nebezpečná nejen pro cyklisty a řidiče aut, ale i chodce. O tom je přesvědčený Pavel Hudec z Blanska. „Potkávám čím dál víc bicyklistů. V zahraničí mají v ulicích měst vyhrazený prostor pro cyklisty. Jsou pak v bezpečí a nezavazí autům na silnici,“ podělil se o svůj postřeh Hudec.

Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové by tato možnost bezpečí v ulicích zvýšila. „Cyklisté kolikrát vjedou na kruhový objezd, z něj pak na chodník, odtud na přechod pro chodce a potom vjedou na vozovku. Pokud by se ve vyznačeném prostoru opravdu drželi, pomohlo by to,“ uvedla Šebková.

Podle ní letos cyklista zapříčinil jedinou nehodu. Loni bylo za stejné období takových nehod šest. „Minulý rok v blanenské ulici Poříčí při střetu s nákladním vozem jeden cyklista zemřel,“ upozornila Šebková s tím, že těla cyklistů nejsou při jízdě více chráněná, takže při nehodách většinou utrpí vážnější zranění.

Situaci pomůže v Blansku vyřešit cyklostezka, která povede po břehu řeky Svitavy. „Cyklostezka tak odvede cyklisty ze silnic. Bohužel se nevyhnou rušné silnici ve směru na Brno. Pro cyklotrasu tam není prostor,“ uvedla blanenská starostka Jaroslava Králová. Vyhradit prostor cyklistům přímo ve městě by podle ní bylo ideální řešení. „Naráží však na normy, které říkají, jak má být silnice široká,“ podotkla Králová

Pohodlné cesty z Jestřebí do Bořitova se cyklisté letos nedočkají. Plánovaná cyklostezka bude podle rájeckého starosty Pavla Perouta hotová do dvou let. „Byl problém s výkupy pozemků, takže jsme museli přepracovat studii. Trasa povede také přes potok Býkovka dál do Bořitova,“ řekl Perout.

V době, kdy odstartovala cyklistická sezóna se na jezdce v ulicích Blanska zaměřili strážníci. V květnu zjistili dvaačtyřicet přestupků. „Kontrolovali jsme hlavně v sídlištích a středu města. Nejčastějšími proviněními byla jízda po chodníku a v protisměru do jednosměrné ulice. V tomto případě byla oblíbenou ulice Seifertova,“ přiblížil Sotolář.

Přistiženým nezbedníkům většinou strážníci domluvili. Někteří si pokutu přece jen vysloužili. „Přestože někteří cyklisté viděli, že je naši lidé zastavují, objeli je a ujížděli po chodníku dál. Jiní zase policistům nadávali,“ zmínil některé krušné chvilky z akce Sotolář.

Někdy cyklisté ani netuší, že přestupek udělali. Nevědí, že je zakázané jezdit bez držení řidítek, cyklisté se nesmí držet jiného vozidla ani vést při jízdě druhé kolo. Nesmí vést ani předměty, které by jízdu ohrožovaly, takovou věcí může být třeba nákupní taška. Dále cyklisté nesmí převážet psy ani jiná zvířata.

DISKUTUJTE K TÉMATU DOLE POD ČLÁNKEM