Další kmeny pak v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras ošetřili. K zemi šly zejména staré prohnilé olše a také chřadnoucí jasany. „Stromy jsme vybrali a označili už loni v létě. Jednalo se o dřeviny, které představovaly bezpečnostní riziko. V případě pádu mohly zatarasit silnici nebo cestu v blízkosti potoka a někoho zranit,“ vysvětlil lesník Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Dominik Franc.

close Desítky stromů pokáceli v uplynulých dnech pracovníci Povodí Moravy na březích Křtinského potoka nedaleko Adamova. Další kmeny pak v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras ošetřili. K zemi šly zejména staré prohnilé olše a také chřadnoucí jasany. Foto: C info Zdroj: Deník / Redakce zoom_in

Část pokácených stromů nechali dřevorubci na místě k přirozenému rozkladu. Vytvořili takzvaná broukoviště. „Taková místa neposkytují zázemí jen hmyzu, ale mohou také fungovat jako úkryt pro drobné savce, ptáky, případně i plazy. Jedná se o cenné biotopy pro celou řadu hub a dalších organismů,“ doplnil Franc.

Některé stromy podle něj pracovníci Povodí seřezali na torza o výšce, při které již nepředstavují bezpečnostní riziko. „U těchto torz bude odumírání a postupný rozklad pomalejší a přirozenější. Poslouží tedy jako biotop po delší dobu,“ upřesnil lesník.