Tradiční oslavy letos připadnou na jedenáctého až třináctého září a významnému výročí bude věnován hned první ze tří dnů. „V pátek se bude konat konference a po ní se v pět hodin večer uskuteční křest publikace, kterou jsme u příležitosti výročí vydali. Konat se bude také vernisáž výstavy, která se jmenuje Padesát let muzea v blanenském zámku,“ popsala ředitelka blanenského muzea Eva Nečasová.

Muzeum spadá od roku 1993 pod město, proto o něj pečují i blanenští radní. „Nadcházejícími oslavami jsme se zabývali už na jaře, kdy nám paní ředitelka popsala, jaké akce by chtěla u příležitosti výročí pořádat a my jsme ji rádi podpořili,“ uvedla starostka Blanska Jaroslava Králová. „Muzeum bylo dříve okresní, teď je provozováno z rozpočtu města, tak se o něj snažíme dobře starat,“ dodala.

Jednou z charakteristik blanenského muzea je to, že pořádá množství aktivit nad rámec běžné muzejní činnosti. „Kromě toho, že se staráme o sbírky či píšeme městskou kroniku, pořádáme i další akce. Snažíme se muzeum více otevřít místním, aby sem nepřišli jen jednou za život, ale chodili k nám třeba několikrát do roka,“ vysvětlil dlouholetý pracovník muzea Miroslav Habeš.

Letošek není pro muzeum významný jen jedním, ale hned několika výročími. „Na letošní rok připadají tři kulatá výročí a jedno polokulaté,“ uvedla Nečasová. Kromě padesátiletého výročí od oficiálního založení muzea, si blanenští připomenou čtyřicet let od otevření první expozice a deset let od získání celé budovy zámku. „Muzeum jako instituce bylo založeno v roce 1959, potom však následovala ještě desetiletá éra, kdy se připravovaly prostory. Až v roce 1969 byly otevřeny první skutečné expozice,“ vysvětlila Nečasová a dodala, že letos je to také deset let od doby, kdy muzeum získalo pro své potřeby celou zámeckou budovu. „V roce 1999 se ze zámku odstěhovala Městská knihovna Blansko, která získala nové prostory. My jsme tak mohli muzeum rozšířit a otevřít nové expozice,“ popsala ředitelka.

Kořeny prvních muzeí v Blansku však sahají ještě mnohem dál do minulosti. „Letos si připomínáme také polokulaté výročí od založení vůbec prvního muzea v Blansku. V roce 1854 ho založil doktor Jindřich Wankel. Bylo to soukromé muzeum a nacházelo se v budově podzámčí,“ vysvětlila Nečasová.

Ilona Dobrovolná