1. SNOW FEST

Kdy? Pátek 17.30

Kde? Hotel Rudka, Kunštát

Na tři a půl hodiny trvající přehlídku dokumentárních filmů o lyžování, skialpinismu, zimním lezení, sněhu a ledě se mohou těšit lidé v Kunštátě. Čeká je totiž festival zimních sportů s názvem Snow fest. Ten začne v pátek v Hotelu Rudka od půl šesté večer. Za vstupné účastníci zaplatí osmdesát korun. Vstupenky na festival je možné si zamluvit dopředu.

2. RAJBAS 2013

Kdy? Pátek, sobota, neděle

Kde? Kino, Blansko, Dělnický dům, Blansko, Staré Blansko

Vykládání o Etiopii či Kyrgyzstánu, hudební vystoupení, šifrovačku Megbolondul, filmovou soutěž, užitečné workshopy, výpravy do jeskyní nebo projekci o výpravě, která se vydala napříč Jižní Amerikou trabantem. Tato a mnohá další lákadla slibuje patnáctý ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství Rajbas 2013.

Ten se uskuteční od pátku do neděle v Blansku v kině a Dělnickém domě a ještě na několika místech venku. Jak prozradil ředitel festivalu Milan Daněk, letošní půlkulatý ročník se od těch předešlých liší. „Pozvali jsme mediálně známé osobnosti, které jsou zdrojem inspirace. Do Blanska tak přijede filmový publicista a polárník Petr Horký, legenda cestopisné literatury Vladimír Plešinger nebo věhlasný malíř divoké zvěře Jan Dungel," zmínil některá jména ředitel festivalu MIlan Daněk.

Blanenský fesťák však není jen přehlídkou zajímavých dokumentárních filmů a besed. „Na rozdíl od jiných takových festivalů v Česku je Rajbas hodně interaktivní, návštěvníci se sami aktivně zapojují do festivalového dění. Pravidelnými akcemi bývá šifrovačka Megbolondul, filmová soutěž Okem dobrodruha, dále Pragulka, což jsou exkurze do nepřístupných jeskyní v Moravském krasu, a velké oblibě se těší recesistická soutěž NaFEST, ve které je ve formě fotek nebo videí ukázáno, jak se lidé na festival dostali. V minulých letech jsme viděli už leccos, například cestu vlastnoručně vyrobeným autem, stopování bez šatů nebo se soutěžící nechali dotlačit v nákupním vozíku," přiblížil Daněk.

3. DIVADLO V BOSKOVICÍCH

Kdy? Pátek 18.00, neděle 18.00

Kde? Sokolovna, Boskovice

Sto padesát let. Tak dlouho už se drží ochotnická divadelní tradice v Boskovicích. Významné výročí si boskovičtí ochotníci připomenuli minulý týden. Oslavy budou pokračovat v pátek a neděli v boskovické sokolovně divadelními představeními.

Začátky ochotnického divadla v Boskovicích jsou úzce spjaté se vznikem Čtenářského a zpěváckého spolku Velen, který vznikl před sto padesáti lety. V pátek bude hrát Ochotnické divadlo Boskovice od šesti hodin večer v sokolovně komedii Řeči a v neděli pak zahraje soubor NABOSO od šesti večer hru Uvařeno.

4. TAROKY NA PUNKVĚ

Kdy? Sobota 9.00

Kde? Restaurace Punkva, Blansko

Už počtrnácté se v blanenské restauraci Punkva v sobotu sejdou milovníci taroků, aby se utkali o pohár starosty města Blanska. Prezence hráčů odstartuje v osm hodin, v devět hodin pak samotná hra. Hrát se bude podle pravidel tarokových turnajů v roce 2009, jejichž autorem je Karel Pátík. Účastníky turnaje čekají čtyři soutěžní kola po padesáti minutách. Po odpoledním obědě budou ve tři hodiny vyhlášeny výsledky, v půl čtvrté pak celkové výsledky Grand Prix Povodí Křetínky a Svitavy Memoriál Františka Škaroupky. Celkový vítěz dostane putovní pohár, vítěz posledního kola si ponechá karty. Startovné činí dvě stě korun.

5. TURISTICKÝ POCHOD

Kdy? Sobota 8.00 – 10.00

Kde? Sokolovna, Velké Opatovice

Dvanáct nebo dvacet kilometrů. Zhruba dvě stovky lidí se už pojedenácté vydají na pochod v okolí Velkých Opatovic o této délce. Na akci, kterou pořádá tamní pobočka Klubu českých turistů, se symbolicky rozloučí s letošní turistickou sezónou. Start pochodu organizátoři naplánovali tradičně ve velkoopatovické sokolovně. „To je taková naše základna. Odsud se vydáme po červené značce směrem k památníku napoleonských válek, kde se chodci rozdělí podle toho, jak dlouhou trasu se rozhodli absolvovat. Na jednotlivých stanovištích na ně čeká bohaté občerstvení," řekl hlavní organizátor a předseda Klubu českých turistů Velké Opatovice Lubomír Bejr. Oficiálně se lidé mohou vydat na pochod tuto sobotu mezi osmou a desátou hodinou ráno.

6. MYSLIVECKÝ VEČÍREK

Kdy? Sobota 20.00

Kde? Sokolovna, Rájec-Jestřebí

Myslivecké sdružení Rájec-Ráječko a Myslivecké sdružení Lenčov zvou širokou veřejnost na Myslivecký večírek. Ten se koná v sobotu v rájecké sokolovně. Návštěvníci večírku si pochutnají na zvěřinových specialitách a domů si mohou odnést některou z cen bohaté tomboly. „V kulturním programu vystoupí umělecký soubor Drahan z Blanska. K tanci a poslechu hraje skupina Trio Kent," uvedl za pořadatele jeden ze členů mysliveckých spolků Vladan Opálka. Akce začíná v osm hodin večer. Vstupné je sto korun.