Slavnostní den začne v deset hodin v blanenském kině, kdy ho oficiálně zahájí ředitel školy Pavel Henek za přítomnosti zástupců kraje i města. „Pozvali jsme i všech osm dosud žijících prvních absolventů,“ uvedl ředitel Pavel Henek.

Gymnázium je po celý den otevřeno zájemcům, pro které je na odpoledne připraven bohatý program. Na chodbě školy vystoupí pěvecký sbor Perličky za doprovodu kapely Antiperle. Od tří hodin zahraje Gymbeat, hudební těleso složené z učitelů školy, které vystřídá vystoupení skupiny Reflex.

Gymnázium Blansko datuje své založení do roku 1949. Za tu dobu se škola, jež odchovala více než pět tisíc studentů, vypracovala v jednu z největších v okrese a může se chlubit řadou známých absolventů.

K těm patří například i hraběnka Marie Salmová, která se oslav osobně účastní. „Co vnímám jako největší změnu? Že je mi místo osmnácti let devětasedmdesát,“ směje se šlechtična, která ráda vzpomíná hlavně na maturitní večírek.

Historii školy mapuje také dokument, jenž bude mít svou premiéru bezprostředně po oficiálním zahájení. Začal vznikat už před dvěma roky na popud ředitele Pavla Henka. „Materiály jsme sbírali na plesech, maturitách a různých projektech školy, jako byl třeba Jeden den v totalitě,“ přiblížil režisér Radek Popelka film, který částečně vychází také z výpovědí pamětníků.

Na gymnáziu v současné době studuje asi šest set studentů. Do příštích let počítá vedení s dalšími zejména stavebními úpravami. Studenti se tak možná v brzké době dočkají rekonstrukce tělocvičny a přístavby. „Rád bych se také dožil ještě nově opraveného školního hřiště,“ popsal své plány ředitel.