Přehrada a travnaté i písčité pláže plné lidí, kteří parkovali auta po celém Blansku. Na blanenskou Palavu mířili před léty lidé ze širokého okolí. Časem se tam však kvalita vody zhoršila natolik, že už tam skoro nikdo nechodil. Po odbahnění nádrže před dvěma lety tam lidé dnes zase nacházejí cestu. Blanenská přehrada letos slaví čtyřicet let od otevření.

Na rekreační oblasti Palavě Blanenští pracovali od roku 1968. „Na stavbě se podíleli lidé z Blanska a různí aktivní organizátoři. Rekreanti se tam začali koupat v roce 1971,“ vyčetl z knížky Blansko v letech 1945–1990 Jindřich Čeladín z blanenského mu­zea.

Přehrada vznikla díky hrázi na potoce Palava. Na vodní hladině pak plulo dřevěné molo, děti se vyřádily na skluzavkách a skokanském můstku. Mělkou část dna vysypali dělníci oblázky, u přehrady postavili převlékací boxy. „Kolem vody vznikly také travnaté pláže a jedna písečná. O sedm let později tam přibyl ještě minigolf se zázemím a další rok i lyžařský vlek,“ přiblížil historii Čeladín s tím, že v osmdesátých letech Blanenští odhadovali hodnotu díla na víc jak dvacet milionů korun československých.

Žádné oslavy kulatého výročí se letos konat nebudou. Vedení města tam však vylepší dětské hřiště stojící blízko myslivny. „Nabídli jsme lidem několik verzí a oni si mohli vybrat tu, která se jim nejvíc líbila,“ uvedl starosta Blanska Lubomír Toufar.

Před dvěma lety byla přehrada vypuštěná. Na dně se totiž usadily nánosy nečistot. „Nečistoty z pohnojených polí či splašky z chat se dostaly do potoka, který pak ústí do přehrady. Museli jsme ji tedy odbahnit,“ vysvětlil Toufar s tím, že kromě odbahnění dělníci ještě ohraničili vodní nádrž betonovým okrajem. Opravili také zábradlí, které odděluje přehradu na část pro plavce a neplavce. Práce si vyžádaly kolem deseti milionů korun.

Loni v létě tak na přehradu začali znovu chodit lidé. Ti si letos stěžují na trávu, která plave na vodní hladině. „Když plavu a najednou naberu rukou trávu, není to příjemné. Za přírodní koupání jsem ale ráda, už jich kolem moc není,“ míní Lenka Mokrá, která k Palavě občas vyjede na kole z blízké vesnice.

Podle starosty bude problém příští sezonu vyřešený. „Po odbahnění rybáři nesměli vysadit do přehrady dva roky ryby. Trávu, která na dně roste, tak nemá kdo zničit. Když se utrhne, vyplave pak na hladinu. Příští rok na jaře ji však ryby zase začnou likvidovat ,“ vysvětlil Toufar.

I on si na přírodní koupaliště chodíval zaplavat. „Pamatuji časy, kdy se do Blanska sjela půlka Brna. Auta stála od přehrady až dolů k hostinci U Štěpánků,“ vzpomněl Toufar. Dokonce se na stavbě nádrže i podílel. „Ve třetím ročníku na průmyslovce jsme tam chodívali hrabat travnaté stráně,“ doplnil.

Voda v Palavě je nyní čistá. Za tím si stojí pracovníci Krajské hygienické stanice v Brně. „Vzorky tam odebíráme každých čtrnáct dní. Poslední jsme brali pětadvacátého července. Palavu kontrolujeme už od května a po celou tu dobu je tam voda bez závad a nic tak nebrání koupání,“ sdělil vedoucí odboru komunální hygieny Miroslav Staněk.