To, že na Palavu míří v horkých dnech davy lidí, potvrdila Monika Dřevová, která tam pracuje v občerstvení Gizela. „Na přehradu letos chodí mnohem více lidí. Když se jich zeptáme, jaká je voda, jsou všichni spokojení s tím, jak je čistá,“ řekla Dřevová.

Nebezpečné schody

Na přehradě je čistší voda, ale není tam bezpečno. Tohoto názoru je žena z Blanska, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Schody vedoucí do vody poblíž skluzavky totiž kloužou. Přestože je tam zábradlí, máme my, starší lidé, problém s rovnováhou hlavně při výstupu. Dáváme si tedy pozor. Horší je, když tam vletí někdo, kdo o nedostatku neví. Je to počátek úrazu,“ řekla žena a dodala, že v místě chybí varovná cedule. Upozornila i na to, že v areálu nefungují sprchy.

I když je přehrada opět v obležení, nekonkuruje aquaparku, který stojí ve středu Blanska. „Palava je klidná oddechová oblast, kde si lidé poleží, odpočinou a jako bonus k tomu se vykoupou. Jde o jiný druh rekreace. Aquapark slouží výhradně ke koupání. Konkurence se nebojím,“ sdělil Radek Snopek ze Služeb Blansko. Upozornil, že v této době lidé často trpí alergiemi, proto rodiče s dětmi upřednostňují koupaliště s kvalitní vodou, kde je navíc hlídají plavčíci. „Za tropického vedra v polovině června byla přehrada plná. Přesto aquapark navštívilo téměř dva tisíce lidí, což je vysoké číslo,“ uvedl důkaz Snopek.

Starostka Blanska Jaroslava Králová zase doufá, že dají lidé přednost přehradě před lomem u železniční tratě. „V lomu je sice příjemná voda, toto místo je ale nebezpečné. Lidé se často pohybují v kolejišti, polehávají na drážním tělese. Snad je přehrada odtud odláká,“ doufá Králová.

Nové prvky

Odbahnění přehrady i horní nádrže si vyžádalo přes osm milionů korun. Lidé si letos u vody užívají i nového mola a opravené skluzavky či skokanského můstku. Novinkou je také betonový okraj či obnova zábradlí, které odděluje plaveckou část od plochy pro děti a nejrůznější vodní hry. „Nově jsme začali vybírat na parkovištích u přehrady parkovné. Plavčíka ale na Palavu nepřidáme. Jde stále o koupání na vlastní nebezpečí, přesto se tu lidé musí řídit určitým režimem. Je tu třeba zákaz vstupu psů,“ uvedla Králová. Podle ní je nyní voda v nádrži čistá.

Přehrada byla postavena už v sedmdesátých letech a od té doby ji nikdo neodbahnil. Přitom do vodní nádrže ústí potok tekoucí ze Žižlavic a Češkovic, kde zemědělci obhospodařovali pole. Na dně přehrady se tak začaly hromadit naplaveniny a bahno. „V uplynulých letech jsme sledovali na Palavě výskyt sinic. Ty se tam objevily až ke konci srpna. V ostatních přírodních koupalištích se tak přitom stalo mnohem dřív,“ řekla starostka. Podle ní do té chvíle nebyla voda zdraví škodlivá, pouze zakalená. Požadavky lidí na úroveň koupání a kvalitu vody se však časem zvyšovaly, a tak Palava osiřela. „Po odbahnění je voda v Palavě opravdu čistší. Otázkou je, jak dlouho to vydrží,“ míní Králová.

Jak dlouho zůstane voda v blanenském přírodním koupališti průzračná, to netuší ani Anna Žádníková z Krajské hygienické stanice v Brně. „Záleží na zdroji znečištění a na tom, kolik se toho do toku nanáší,“ řekla. Hygienici zaostřují na přírodní koupaliště pravidelně od roku 2000. Výsledky rozborů pak zveřejňují na svém webu. „Za svou éru si nepamatuji, že by kdy voda v blanenské přehradě byla zdraví škodlivá. Zákaz koupání jsme tam nevyhlásili,“ dodala Žádníková.