Světový den srdce poprvé vyhlásila Světová federace srdce v roce dva tisíce pod záštitou Světové zdravotnické organizace. Každoročně se ho účastní více než sto zemí celého světa. Hlavním cílem kampaně je zvýšit povědomí o tak zvaných kardiovaskulárních chorobách, což jsou onemocnění srdce a cév. Každoročně v celém světě na ně totiž zemře více než sedmnáct milionů lidí, a to zejména na srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. „Letos poprvé se k této iniciativě připojuje i Nemocnice Blansko," uvedla mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá s tím, že Světový den srdce je velmi dobrou příležitostí, jak se začít správně starat o své srdce a svůj život.

Vyšetření zdarma

Program Světového dne v Nemocnici Blansko začne v pondělí od jedné hodiny odpoledne a potrvá do pěti hodin odpoledne. „Součástí programu bude den otevřených dveří centrálního příjmu a kardiologie, návštěvníci mohou také konzultovat své zdravotní problémy s lékaři z oborů kardiologie a vnitřního lékařství pod vedením primářky Naděždy Formánkové. Ve vestibulu třetího podlaží budeme mít pro návštěvníky připravené nejrůznější letáky a brožury o problematice nemocí srdce," přiblížila Ostrá s tím, že lékaři poskytnou i informace a odborné poradenství o prevenci chorob srdce a cév.

Návštěvníci pomocí ukázek uvidí také to, jak vypadají fyziologické a chorobné nálezy na srdci.

Zájemci se dále v prostorách centrálního příjmu a ambulance kardiologie seznámí se zdravotnickou technikou, kterou lékaři používají k vyšetření srdce i k léčbě jeho akutního selhání. „Prvních deset zájemců v každou celou hodinu může absolvovat bezplatné vyšetření základních srdečních parametrů s lékařskou konzultací," upozornila Ostrá.