„Přestavbou tohoto oddělení, které je zcela odděleno od nemocničních provozů, vznikne za milion sedm set tisíc korun třída pro pětadvacet dětí,“ řekla ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková. Dodala, že jde o první nemocniční mateřinku na Moravě. Obdobná zařízení provozují jen nemocnice v Praze.

Nemocnice Blansko zaměstnává čtyři sta lidí. Většinu personálu tvoří ženy. Mnohé z nich v Blansku nebydlí, dojíždějí do něj a řeší potíže s umisťováním svých dětí do školek. Ve městě jsou nyní čtyři s celkovou kapacitou šest set míst, která je obsazena.

Proto začalo vedení nemocnice přemýšlet o vybudování nemocniční školky. Původně se uvažovalo o výstavbě nového objektu, kde by sídlila. Stálo by to třináct milionů korun. Kvůli současné hospodářské krizi nyní vznikla úspornější varianta.

Školka by měla být v prostorách někdejšího plicního pavilonu, který je dlouhá léta uzavřený. Přestože je součástí nemocničního komplexu, vede do něj samostatný vchod.

Pavilon je oddělen od ambulancí i lůžkové části nemocnice a kolem něj je zeleň. „Naše školka bude mít navíc speciální režim. Její pracovní dobu přizpůsobíme potřebám zdravotníků. Bude tedy schopna pohlídat děti celou službu – tedy dvanáct hodin. Samozřejmě je rodiče mohou přes den navštěvovat,“ doplnila ředitelka.