Před dvěma lety se blanenská radnice rozhodla do svého vlastnictví převést většinu sportovišť ve městě. Od té doby se o ně stará. Za údržbu zaplatí několik milionů korun ročně.

Pod záštitu města se chce dostat i Tělovýchovná jednota Olympia Blansko, která sdružuje především baseballisty. Vedení Blanska to zatím odmítá. Změnu může v budoucnu prosadit nově vzniklá pracovní skupiny, která si jako hlavní úkol vytyčila zpracování koncepce, kterou se bude řídit blanenský sport.

Blanenští v plánovaném rozpočtu na příští rok počítají na podporu sportu s podobnou částkou jako v minulých letech. „Jde zhruba o dvacet milionů korun. K tomu je třeba připočíst peníze na různé jednotlivé investiční akce. Půjde mimo jiné o zateplení sportovní haly v ulici Údolní a kuželny. V těchto případech se pokusíme sehnat dotaci. Dále se jedná třeba o opravu lavic v lázních nebo rekonstrukci sociálního zařízení na sportovišti stolních tenistů," vyjmenoval blanenský starosta Lubomír Toufar.

Dvacet milionů korun na sport se mu zdá dost. „Postupně se tuto částku snažíme mírně zvyšovat, ale pochopitelně musíme myslet také na další oblasti. Navíc za údržbu převzatých sportovišť zaplatíme v příštím roce kolem tří a půl milionů korun," upozornil Toufar.

Cizí investoři

Přesto dva roky starého kroku nelituje. „Samozřejmě nás to stojí nemalé peníze, ale tehdy jsme jinak do značné míry ani nepostupovat nemohli. Některá sportoviště by bez naší pomoci zkrachovala. Nebo by je skoupili investoři odjinud a my bychom kvůli tomu neměli jistotu, jak budou s tímto majetkem zacházet," nastínil starosta.

Město však zatím nespravuje TJ Olympii Blansko. „Chápeme, že v roce 2011 byly na řadě větší organizace. Dnes už bychom ale byli samozřejmě rádi, kdyby nám město na údržbu našich zařízení přispívalo," prohlásil prezident této tělovýchovné jednoty Radek Dvořák.

Toufar to zatím odmítá. „Stálo by nás to podle jejích představ několik stovek tisíc korun ročně navíc, které momentálně nemáme. Ale u baseballového hřiště zaplatíme aspoň opravu tribuny za sto padesát tisíc korun," podotkl.

Druhou tělovýchovnou jednotu, kterou blanenská radnice nespravuje, představuje Orel Blansko. „Stále můžeme spravovat náš areál i jednotlivé sportoviště sami, proto zatím nevidíme dostatečný důvod pro změnu. Daří se nám vlastní činností vydělat na provoz, tím se trochu lišíme od ostatních podobných zařízení ve městě, které na tom byly daleko hůře," vysvětlil starosta TJ Orel Blansko Jiří Hasoň.

Vedení TJ Olympia Blansko vidí možné řešení v nedávno založené pracovní skupině na podporu sportu. „Její člen je také člověk od nás - Jaroslav Krejčíř. Určitě bude naše zájmy při jednáních prosazovat," nepochybuje Dvořák.

Koncepce na deset let

Prvním cílem skupiny je koncepce sportu ve městě na léta 2014 až 2024. „Ve zkratce se jedná o stanovení základních pravidel při rozdělování peněz mezi jednotlivé sportovní oblasti. Důraz budeme klást i na výchovu mládeže a spolupráci s trenéry," naznačil předseda komise a místostarosta Blanska Jiří Crha

Nedávný rozpad TJ ČKD Blansko na chod skupiny prý nebude mít vliv. „Kromě zástupců odborů finančního a školství nebo Služeb Blansko jsou členy také zástupci tělovýchovných jednot, které se osamostatnily," řekl Crha.

Velký význam pracovní skupině přikládá šéf společnosti Služby Blansko Radek Snopek. „Je třeba oddělit podporu sportovišť a podporu sportu a sportovců. Zaměříme se právě na druhé odvětví, což má jistě své opodstatnění," je si jistý Snopek.

Zástupci komise už na stěžejním dokumentu pracují. „Čeká nás dost práce. V červnu příštího roku koncepci odevzdáme ke schválení zastupitelstvu. V roce 2015 by poté měly přijít na řadu některé konkrétní dopady našeho záměru," uvedl Crha.

Někteří sportovci o záměru vedení města ještě neslyšeli. „Ale musím říct, že jsme s financováním ze strany blanenské radnice spokojení. Peněz může být vždycky víc, ale musíme být realističtí. Nejvíc nám pomáhá regulované nájemné našeho sportoviště," ocenil například předseda blanenského oddílu stolního tenisu Pavel Voráč.