Nejnovější kniha vydaná v edici KráLiK (Krásná Literatura Kraje) blanenské městské knihovny vyjde v počtu padesáti kusů. „Konkrétně téma italských uprchlíků první světové války není odborníky téměř vůbec zmapováno. Proto jsme oslovili právě Ivanu Bojdovou a Evu Šebkovou, které se tímto tématem intenzivně zabývají, a domluvili se na vytvoření této knihy," řekl ředitel blanenské knihovny.

Činnost vlastní edice KráLik zahájila knihovna před dvěma lety. „V minulosti blanenská knihovna vydávala své knihy. Potom už na to ale nebyly peníze. Přišlo mi líto, aby tato činnost v knihovně úplně zanikla, a tak jsme se ji rozhodli obnovit," řekl Přikryl. Blanenská knihovna se podle něj snaží využívat jednoduché technické prostředky tak, aby vydání knih bylo co nejméně nákladné. Knihy vycházejí v průměru třiceti kusů v kroužkové vazbě. Na prodej ale nejsou, pouze k zapůjčení. Některé výtisky zůstávají v knihovním fondu, další si nechají další instituce, jako například archiv a některé zůstanou autorovi.

Zatím v edici KráLiK vyšlo pět publikací. „První byla knížka básniček Povídání se sluníčkem, další byl sborník pěti základních pohádek s názvem Pohádky s linoryty. Minulý rok vyšel sborník účastníků kurzu tvůrčího psaní Zelená tužka I. a sborník literárně-výtvarné soutěže Chlapec a hvězdy. Zatím poslední, pátou knihou jsou právě Italští uprchlíci v 1. světové válce," uvedl ředitel blanenské knihovny.