Audiokniha je podle ředitele blanenské knihovny Pavla Přikryla kniha, která je namluvená a nahraná na CD nebo ve formátu MP3. „Jejich nabídku jsme se rozhodli rozšířit proto, že jsme začali více spolupracovat s organizací sdružující nevidomé a slabozraké. Mohou je však využít všichni čtenáři, kteří mají zájem," řekl Přikryl.

Audioknihy měla blanenská knihovna v nabídce už mnohem dříve. „Nakupujeme je postupně a nabídku rozšiřujeme stále. Využíváme k tomu běžné prostředky knihovny a s náklady na jejich nákup nám pomáhají i dotace z programu Knihovna jednadvacátého století," vysvětlil Přikryl.

Knihovna nabízí audioknihy napříč nejrůznějšími žánry. „Dohromady máme v nabídce téměř dvě stě třicet nosičů mluveného slova pro dospělé čtenáře a dvě stě třicet nosičů pro děti. Z nich je ale asi polovina písniček. Snažíme se vybírat takové audioknihy, aby si mezi nimi vybrali všichni čtenáři," přiblížila Ivana Filoušová z hudebního oddělení knihovny.

Knihovna v této formě nabízí klasické knihy, které využijí třeba studenti ve školách jako povinnou literaturu. „Dále jsme nakoupili i populární knižní novinky, jako jsou severské detektivky i pohádky pro děti," vyjmenovala Filoušová.

Pravidla pro výpůjčku se však od klasických knih liší. „Audioknihy totiž patří do kategorie CD. Zatímco knihu si čtenář může půjčit na jeden měsíc s možným prodloužením na měsíce dva, audioknihy půjčujeme na týden s možností prodloužení na čtrnáct dní," dodala pracovnice knihovny.