Na Blanensku jsou zatím dvě. V Louckém dvoře mezi Křtěnovem a Loukou u Olešnice. A ve Velkých Opatovicích. O stavbě bioplynové stanice uvažuje také Agrospol, agrární družstvo Knínice, Zeas Lysice či ZEPO Bořitov.

Pro zemědělská družstva jsou bioplynové stanice zajímavou možností, jak trvale zpracovávat odpad z živočišné výroby i pěstovanou biomasu. A přitom vydělávat na prodeji elektrické energie a tepla vyrobené na bázi bioplynu.. „Bioplynovou stanici v Louckém dvoře jsme rozjeli před třemi lety. Stála zhruba sedmapadesát milionů korun. Ve srovnání s fotovoltaickými elektrárnami jsou výkupní ceny elektrické energie mnohem nižší, ale i tak se nám tato investice za pár let vrátí,“ poznamenal Stanislav Dokoupil ze společnosti VSP Group Olešnice s tím, že ve stanici zpracovávají senáž, kukuřici a hovězí hnůj. Elektrickou energii z kogenerační jednotky pak prodávají do distribuční sítě. Do budoucna chtějí využít také teplo na výhřev skladů, nebo ve sklenících.

Ministerstvo zemědělství však před časem zmrazilo na tyto projekty dotace. Bálo se nekontrolovaného nárůstu těchto staveb. „Největším problémem při výstavbě bioplynových stanic je financování projektů a jejich následné připojení k energetickým distribučním sítím. Náklady na stavbu bioplynové stanice se v současnosti pohybují okolo sto tisíce korun na 1 kW výkonu,“ řekl Antonín Tušla ze společnosti BioGaz, která se zabývá projektováním a výstavbou bioplynových stanic. Výkupní ceny v České republice jsou srovnatelné s ostatními státy Evropské unie – v současnosti činí 3,55 až 4,12 Kč/kWh.

Protesty lidí

Na mnoha místech proti výstavbě bioplynových stanic navíc protestují lidé. Blanensko není výjimkou. Stavbu bioplynové stanice před časem například zamítlo zastupitelstvo ve Vanovicích. V tamním zemědělském areálu chtěla stavět společnost Agrospol Knínice. „Největším problémem se nakonec ukázal hluk. Generátor v bioplynové stanici by jel nonstop a hluk devadesáti decibelů je opravdu hodně. První obytné domy jsou od areálu zhruba dvě stě metrů, takže jsme stavbu bioplynové stanici v naší obci nakonec zamítli,“ řekl starosta Vanovic Petr Dvořáček.

„Zkusíme bioplynku postavit jinde. Jednáme s vedením obce v Knínicích. Uvidíme, jak se to vyvine,“ řekl ředitel Agrospolu Knínice Ladislav Menšík.

Protesty lidí vyvolala stavba bioplynové stanice také v Býkovicích. Tam chce již několik let stavět Zeas Lysice. Jeho vedení získalo před časem na stavbu stanice územní rozhodnutí. Vedení Býkovic k němu mělo řadu připomínek, které však krajský úřad nakonec zamítl. „Lidé měli strach z hluku a zápachu. A také se zvýšeným provozem. S našimi námitkami jsme neuspěli. Jestli se bioplynová stanice bude stavět nebo ne, teď záleží na investorovi,“ řekl starosta Býkovic Libor Hladil.

Podle ředitele společnosti Zeas Lysice Jiřího Šafáře se stavbou bioplynové stanice zatím nespěchají. „Je to pro náš podnik dobrá investice, ale poté, co ministerstvo zastavilo na podobné projekty peníze, je jejich realizace složitější. Stavbu chceme určitě zaplatit z vlastních zdrojů, bez dalších investorů,“ upřesnil Šafář s tím, že stavební povolení Zeas Lysice zatím nemá.