Kontejnery na biologický odpad v ulicích Blanska vítá například Jiří Kopka z blanenského svazu zahrádkářů. „Někteří zahrádkáři totiž mají například problém s tím, kam vyhodit posekanou trávu. Někteří ji zkrmí třeba králíkům, často ale není pro tyto účely použitelná. Kontejnery oceníme i pro odpad po moštování ovoce," řekl Kopka.

Pro kontejnery vytipovalo vedení města patnáct lokalit. „Umístíme je především do zahrádkářských kolonií na místa, kam se dá zajet svozovou technikou. Zatím ale nevíme jestli nějaký biologický odpad ze zahrádek vůbec bude. Dále dáváme několik kontejnerů na sídliště Písečná," řekl vedoucí odboru komunální údržby Miroslava Pokorný.

Mezi lokalitami, kde se zítra kontejnery nově objeví tak je například ulice Jasanová, Na Pískách nebo Pod Javory. V zahrádkářských a chatových oblastech lidé budou moci kontejnery využívat například na ulici Komenského, na Bačině, v Hořicích, v Olešné nebo v na blanenském Zahradním městě a na dalších místech.

Do kontejnerů patří podle Pokorného pouze biologicky rozložitelný odpad. Tím je například tráva, listí, košťály nebo plevele nebo slupky z ovoce a zeleniny, kávové filtry a zbytky pečiva. Živočišné zbytky do kontejnerů nepatří. Kontejnery bude svozová firma vyvážet jednou týdně. „Odpad budeme zpracovávat v blanenské kompostárně," řekl Pokorný s tím, že kontejnery budou na lokalitách k dispozici až do konce listopadu. „Na zimu kontejnery uklidíme a vyhodnotíme, jestli akce měla nějaký smysl. Je totiž důležité, aby lidé do kontejnerů neházeli nic jiného než bioodpad. Jinak bychom totiž nemohli kontejnery vyvážet do kompostárny," podotkl Pokorný.

Kompostárna v Blansku funguje už dva roky a je schopná zpracovat až dva tisíce dvě stě tun bioodpadu ročně. Zpočátku se ale Blanenským nedařilo plně vytížit kapacitu kompostárny. „Letos zatím nevíme na kolik procent se podaří kapacitu kompostárny využít. Je teprve polovina roku," řekl Pokorný.

Na efektivní zpracování bioodpadu se nyní zaměřují i Boskovičtí. „Máme kompostárnu, kam ukládáme odpad z veřejné zeleně, využít ji mohou i firmy, ale také občané. Na požádání je možné přistavit i kontejner," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Kompostárnu chtějí Boskovičtí v budoucnu rozšířit. Pořídit chtějí novou technologii, homogenizátor a traktor. Na ni budou Boskovičtí žádat o dotaci. Jestli uspějí se dozví na konci srpna. „V kompostárně chceme také rozšířit stávající plochy. Zkušebně potom také chceme zavést kontejnery do bytové zástavby," dodala Vítková.

V Letovicích a v Adamově mají určená místa, kam mohou lidé biologický odpad nosit. V Adamově je takové místo na ulici Kolonie. V Letovicích je to Červený vrch. „Kvůli novému sběrnému dvoru jsme uložiště biologického odpadu posunuli o něco výš," řekl Luděk Elbl z odboru výstavby a životního prostředí letovického městského úřadu.