Do terénu policisté na Blanensku mohou nyní nasadit kromě čtyřkolky i nová terénní auta s pohonem na všechna čtyři kola. Jedním z nich je robustní Volkswagen Amarok. A také zásahový vůz pro prvosledovou hlídku, kterou vysílá do akce při závažnějších situacích.

Od nové techniky si policisté slibují větší operativnost v nepřístupném terénu. „Velký důraz klademe na prevenci. Když se policisté budou pravidelně objevovat na hůře dostupných místech, může to snížit kriminalitu například v chatových oblastech nebo omezit přestupky v přírodě. Motorista, turista nebo horolezec bude prostě vědět, že tam policista je a že bude v případě přestupku těžké ho setřást," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Nová čtyřkolka stála podle Maláška půl milionu korun a je speciálně upravená pro policejní účely. Stejnou mají i policisté v sousedním tišnovském obvodu. V terénu zvládne bez problému více než stokilometrovou rychlost. Vybavená je i pro jízdu v zimě.

Policisté ji chtějí využít hlavně v chráněné krajinné oblasti Moravský kras a jejím okolí. „Vytipovali jsme si místa, kde by mohly být problémy s turisty a s neukázněnými motoristy. S lesníky a zástupci rezervace máme dohodu, že se bez problémů dostaneme i na zavřené nepřístupné cesty. V současnosti v krasu není problém až tak s motoristy jako spíše s neukázněnými turisty," řekl vedoucí obvodního oddělení blanenské policie Martin Dohnalík.

Čtyřkolku a terénní auta budou policisté pravidelně nasazovat na Blanensku i na kontroly a zásahy do chatových oblastí a také do lokalit, kde mají lesníci problémy s krádežemi dřeva. „To, že se policisté s novou technikou lépe dostanou na nepřístupná místa v krasu a budou je pravidelně kontrolovat, je pro nás velké plus. Nemáme profesionální stráž, která by na pořádek v rezervaci dohlížela. Jen dobrovolné strážce. I těch je málo. Když třeba nějaká větší parta rozdělá oheň v lese v nepřístupném terénu nebo v jeskyni, tam toho asi dobrovolný strážce sám moc nezmůže," poznamenal vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Podle něj v Moravském krasu závažné problémy se čtyřkolkáři, kteří by ničili přírodu v rezervaci, nejsou. „Jednu dobu jich víc jezdilo v okolí Holštejna a Rudice, ale teď je tam poměrně klid. Daleko větší problém jsou lidé, kteří v krasu odhazují odpadky. Letos jsme při tradičním jarním úklidu naplnili nepořádkem čtyři velké kontejnery," dodal Štefka s tím, že některá riziková místa v krasu monitorují fotopasti.

Policejní hlídky se mají v krasu zaměřit i na parkoviště, která jsou v turistické sezoně i mimo ni vyhlášená vykrádáním aut. Známým rajónem zlodějů je parkoviště na Horním můstku nedaleko světoznámé propasti Macocha. Tam před několika dny přišli manželé z Francie o věci za sto tisíc korun.

Parkoviště je placené, ale není hlídané. „Nemáme prostředky ani lidi na to, abychom parkoviště zabezpečili. Je to pro Macochu i Moravský kras ostuda. Po sezoně bychom tam chtěli alespoň namontovat kameru, která by prostor hlídala, a napojit ji na informační centrum Macocha," řekl šéf Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.