Za prvním lyžováním jedou lidé do Olešnice i desítky kilometrů z celého kraje. „Je to super. Zvládly jsme s dcerou Aničkou asi deset jízd. Já na lyžích, ona na prkně. Bezvadné, na začátek sezony to stačí. Jedeme do tepla, v Olešnici máme chalupu,“ hlásí krátce po čtvrté odpoledne jedna z lyžařek Martina Killerová.

Na parkovišti stojí asi třicítka aut a další lyžaři postupně přijíždějí. V půjčovně pod sjezdovkou si právě nazouvá snowboardové boty páťák Ondřej Kubík. Přijel se dvěma kamarádkami z Adamova. „Už jsem se nemohl dočkat. Na prkně jsem rok nestál, tak asi budu za začátku trošku padat. Ale to vůbec nevadí. Jízda na snowboardu je perfektní a za lyže bych neměnil. Nejdřív se oťukám na dětském svahu a pak hurá na velký vlek. S rodiči jedeme o prázdninách do Alp, tak musím něco natrénovat,“ říká školák.

Plecháči a Esa v akci! Moderních vlaků jezdí na čestvě opravené trati za více než šes miliard korun mezi Brnem a Blanskem zatím méně. Cestující tak dočasně vozí také veteráni. Lokomotivy a vagony staré desítky let.
Retro na kolejích: po trati za miliardy vozí lidi přes Blansko i Plecháči a Esa

To jeho spolužačka Žaneta řeší, že sněhobílé oteplovačky už nejsou po cestě k vleku zdaleka tak čisté jako při odjezdu z domu. „Ajaj. Asi jsem se otřela o naše špinavé auto a šustky jsem trošku nabatikovala bahnem. Pračka to zvládne,“ směje se snowboardistka.

V provozu je v pátek dětský svah a na hlavní sjezdovce kotva. Poma je zatím mimo provoz. „Zasněžovat jsme začali ve velkém o víkendu a postupně dosněžujeme zbytek sjezdovky. Do svátků bychom chtěli svah otevřít komplet včetně druhého vleku. V tuto chvíli upravená slabá polovina sjezdovky a leží na ní asi šedesát centimetrů sněhu,“ říká poblíž vleku správce ski areálu Jiří Kotlán. Dodává, že oproti minulé sezoně zdražili v Olešnici jízdné zhruba o dvanáct procent.

Skleník v centru Blanska? Komunitní zahrádka i laso galerie do veřejného prostoru. To je projekt SITU.
Skleník v centru Blanska rozvířil diskuzi, pokračuje v kině

První lyžování si v pátek odpoledne nenechává ujít také parta kamarádů z nedalekého Kunštátu. Jakub Jež, Filip Koláček a Pavel Florus. „Paráda. V Olešnici vždycky zahajujeme lyžařskou sezonu. Je to taková naše tradice, máme to kousek. Zatím jsme dali dvanáct patnáct jízd a ještě pár přidáme. Sníh je super upravený,“ hlásí při průchodu turnikety mladíci.

Kousek za nimi přijíždí Stanislav Kříž na odpruženém skibobu. Do Olešnice dorazil v pátek z Velatic na Brněnsku. „Těšil jsem se na to celý týden. Na prkně a lyžích umím. Jsem duší biker a skibob je pro mě taková výhra na zimu. Užiju si na něm daleko víc než na lyžích. Poskládal jsem si ho před čtyřmi pěti lety,“ vysvětluje muž těsně před nástupem na další jízdu. V sobotu otevírá sjezdovka i v sousedním Hodoníně.

Zdroj: Jan Charvát