Na ten můžou všichni příznivci běžkování vyrazit už v pátek. Sraz je ve tři čtvrtě na osm v sokolovně v Kotvrdovicích. A diplomy tam budou rozdávat kolem jedenácté hodiny dopoledne.

Jaroslav Pernica patří k zakladatelům přejezdu Krajem pod Kojálem. Ten letos oslaví třicáté výročí. „Na první ročník Krajem pod Kojálem vyrazili běžkaři v roce 1980. Od té doby jej kromě třech let, kdy byl nahrazen pěším přechodem, pořádáme pravidelně každý rok, “ uvedl další z organizátorů Jaroslav Sedlák.

Svoje lyže museli sportovci nechat doma do roku 2000 jedenkrát a za poslední desetiletí hned dvakrát. „Kromě třech let, když nenapadl sníh, jezdíme pravidelně. Nejvíc vzpomínám na přejezd před patnácti lety. Bylo jasno a k tomu napadl čerstvý prašan, To jsme tehdy ujeli celých pětatřicet kilometrů,“ rozplýval se Pernica.

V tomto roce pořadatelé připravili pro fanoušky dlouhých bílých plání trasy hned tři. „Jedna trasa měří šestnáct kilometrů, druhá dvaadvacet a třetí pětadvacet kilometrů. Lidé na místě obdrží mapku a příslušné informace. A podle toho, na co se cítí, se můžou rozhodnout, jakou délku trasy si zvolí,“ přiblížil Jaroslav Pernica.

Kromě zdravého pohybu čeká na běžkaře kouzelná vyjížďka Moravským krasem. „Trasy povedou například kolem krásného výhledu na Ostrov u Macochy nebo loukami u Jedovnic. A pro každého z účastníku akce jsme připravili na myslivecké chatě u Podomí malé občerstvení,“ lákal dál Pernica.