Na dřevěné rampě se zabalená v dekách a spacácích choulí ve změti odpadků skupinka lidí. V jejich těsné blízkosti projíždějí denně desítky vlaků. Takto vypadá přechodné útočiště bezdomovců mezi dvěma železničními stanicemi v Blansku. Dopouští se tak přestupku a ohrožují svůj život. Policisté jsou na jejich kempování na nebezpečném místě zatím krátcí. V chladných dnech mají blanenští strážníci práci také s bezdomovci, kteří se stahují za teplem do sklepů obytných domů, čekáren v nemocnici nebo úřadů.

Odstavené vagóny mezi blanenskými vlakovými zastávkami se staly vítaným azylem pro skupinu bezdomovců. Ta se v nich zabydlela velice rychle. „Vagóny stály na trati asi dva roky, nepoužívali jsme je. Někteří lidé si na ně opatřili zámek, přespávali tam a dělali nepořádek,“ popsal scénu z nedávné minulosti blanenský přednosta stanice Břetislav Strážnický. Pracovníci Českých drah chtěli problém vyřešit. S policisty bezdomovce před měsícem vystěhovali a vagóny odvezli.

„Bezdomovci se však přestěhovali na rampu v těsné blízkosti tratě. Přitom vstup na koleje je zakázaný, a pokud se tam někdo pohybuje, jde mu o život,“ míní Strážnický s tím, že nyní jsou České dráhy ze hry. Rampa jim totiž nepatří.

Bezdomovci nyní přespávají na pozemku firmy Saint–Gobain Building Distribution. „Nastěhují se na rampu sami a není jednoduché je vykázat. Problém je i s tím, že tu nechávají odpadky,“ sdělil vedoucí skladu Pavel Kunc.

Blanenští strážníci o tomto problémovém místě ví. „Bezdomovci se pohybují mezi kolejemi a dopouští se tak přestupku. Městská policie jim může uložit na místě pokutu do tisíce korun. Jenže oni samozřejmě peníze nemají. Nezbývá než to řešit zdlouhavě ve správním řízení,“ řekl ředitel městské policie v Blansku Martin Lepka.

Jeho muži v těchto chladných dnech řeší podobné případy denně. Minulý týden museli vykázat nevítané hosty ze sklepení jednoho z domů v Jungmannově ulici. „Lidé by měli dávat pozor, jestli zamkli vchodové dveře. Jinak se u nich bezdomovci zabydlí ve sklepě či kočárkárně,“ přiblížil situaci Lepka. Strážníci museli bezdomovce odvádět také z nemocnice, kde se zamknuli na toaletách, nebo z úřadů, které jsou přes den otevřeny.

Lidem bez střechy nad hlavou se snaží pomáhat pracovníci denního centra Oblastní charity Blansko. Nabízí i možnost ubytování v tamní noclehárně. „Člověk, který se ocitne na ulici, může přespat v naší noclehárně. Za noc zaplatí třicet korun. Vystavíme potvrzení a o tyto peníze se jim pak zvýší sociální dávky,“ sdělila Anna Baláková z Oblastní charity.

Ne všichni však služeb charity využívají. V denním centru i noclehárně totiž platí pravidla. „I když jsme nízkoprahové zařízení, nepustíme dovnitř toho, kdo nadýchá víc jak půl promile alkoholu. Někteří lidé tak radši nocují všude možně,“ dodala Baláková.