Místo horkého čaje v teple domova se choulí do starých kabátů v přízemí veřejně přístupných úředních budov, nádražních hal, ve starých sklepech. Před zimou se schovávají lidé bez domova ve městech na Blanensku, kde se dá. Zatímco v Blansku s nimi strážníci v zimních měsících řeší problémy denně, v Boskovicích bezdomovci městskou policii netrápí.

„Kvůli bezdomovcům, kteří se ohřívají v prostorách nemocnice, úřadů a občas i na nádraží, vyjíždíme v tomto počasí téměř denně. Když je vykážeme, většinou poslechnou, ale záhy se vrátí. Někdy doslova putují z úřadu na úřad,“ popsal šéf blanenské městské policie Martin Lepka.
V Blansku přitom mají lidé bez domova možnost, jak se v mrazivých dnech zahřát. V charitním Nízkoprahovém denním centru se jich v zimním období vystřídá kolem pětadvaceti denně. Muži a ženy nad osmnáct let, kteří se ocitli bez domova, se tam můžou umýt, najíst, vyprat si prádlo, popovídat si a v těchto dnech se i schovat před zimou.

„V zimě zaznamenáváme proti letním měsícům mírný nárůst návštěvnosti. Ve srovnání s předchozími roky, kdy k nám chodili výhradně muži, přichází nyní stále častěji i ženy. Hlavní rozdíl proti létu je ale v tom, jak dlouho se u nás tito lidé zdrží. Když je teplo, jen se tu rychle vykoupou, převlečou se a zase odejdou. V mrazech tu tráví celé dny například čtením novin, hraním stolních her nebo pomáhají vyrábět drobné předměty pro službu Sociální rehabilitace,“ přiblížila vedoucí centra Anna Baláková.

Alkohol zakázán

Aby mohli bezdomovci charitních služeb využít, musí být střízliví. V nízkoprahovém centru to, jestli se před příchodem neposilnili něčím tvrdším na zahřátí, kontrolují pomocí alkoholového testeru. „Někdy se stane, že musíme někoho z centra vykázat kvůli alkoholu. Máme totiž v pravidlech, že pokud někdo nadýchá víc než půl promile, nemůže našich služeb využít,“ vysvětlila Baláková. Alkoholem posilnění bezdomovci přidávají v zimě práci také záchranářům. Alkohol totiž místo toho, aby lidi v mrazu na ulici zahřál, může ještě uškodit.

„Když pijí v zimě lidé alkohol, mají pocit, že je zahřívá, ale není tomu tak. Alkoholem se jim roztáhnou cévy a tělo je pak náchylnější k prochlazení. K lidem bez domova, kteří jsou prochlazení a pod vlivem alkoholu, tak bohužel v zimě vyjíždíme poměrně často,“ potvrdil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Radek Turin. Nejvíc výjezdů k lidem pod vlivem alkoholu záchranáře každoročně čeká v období vánočních svátků a na Silvestra.

Stejně jako v Blansku problémy s bezdomovci řeší v zimních měsících také strážníci v Boskovicích. Podle jejich vedoucího Davida Krátkého jich však proti létu nepřibývá a policii nijak netrápí. „Čas od času se lidé bez domova v Boskovicích schovávají před zimou na vlakovém nádraží nebo ve vchodech bytových domů. Žádný velký problém s nimi ale nemáme. Zasahujeme proti nim tak maximálně jednou týdně. Pokud nikoho neobtěžují a nedělají hluk, není ani důvod,“ uvedl Krátký.