Naráží na ně každý den, když uspává dítě v parku, když nakupuje, když prochází ulicemi. Blanenští bezdomovci. Další z problémů, který hýbe městem. „Když jdu nakoupit do supermarketu nebo s dcerkou do parku, tak stále potkávám ty samé lidi, kteří ode mě buď chtějí peníze nebo tam jen postávají s flaškou alkoholu v ruce. Přijde mi, že je bezdomovců v Blansku čím dál víc. Je mi to nepříjemné a také, až dcera povyroste, budu se ji bát samotnou pustit do města,“ stěžovala si maminka dvouleté holčičky z Blanska.

Lidé bez domova se shromažďují v každém větším městě. V Blansku však mají k životu na ulici ideální podmínky. „Do města se bezdomovci stahují z více důvodů. Mají tu velmi dobré sociální zázemí, ať už denní centrum, kde se jim dostane základní hygieny nebo noclehárnu pro muže a vzhledem k tomu, že Blansko leží na hlavní trase z Brna, přijíždí k nám i odtud,“ popsal šéf blanenské městské policie Martin Lepka. Podle odhadů městské policie je v současnosti lidí bez domova v Blansku kolem třiceti. Z toho většina mužů a slabá desítka žen.

Nejen dobrá sociální péče však přitahuje bezdomovce do Blanska. Svou roli hrají i četné supermarkety. Právě před nimi se tito lidé schází, žebrají a páchají drobné krádeže. „Obchodní domy a parky jsou nejčastější místa, na kterých se schází lidé bez domova. Před obchody žebrají a leckdy v nich i ukradnou nějaké jídlo či alkohol, který pak popíjí před obchody a v parcích,“ přiblížil Lepka.

Právě kvůli tomu, aby policie mohla lidi pod vlivem alkoholu z blanenských ulic a parků vyhnat, schválili zastupitelé města od prvního července loňského roku vyhlášku, která zakazuje v určitých částech Blanska pití alkoholu na veřejnosti. „Tehdy si občané policii často stěžovali na lidi, kteří popíjí alkohol na veřejnosti, zejména na některých frekventovaných místech jako jsou například parky, kam chodí i maminky s malými dětmi. Strážníci však neměli žádný nástroj, jak tomu zabránit. Nová vyhláška jim dává možnost opilce z vymezených prostranství vykázat a případně je pokutovat,“ vysvětlila starostka Blanska Jaroslava Králová.

Veřejné popíjení alkoholu je podle starostky obvykle spjato právě s lidmi bez domova, kteří se potulují Blanskem. „Často jsou to lidé produktivní věku, kteří se ocitli na ulici po té, co propadli alkoholu nebo kteří jím svoje problémy léčí. Městská policie řeší problémy s nimi v Blansku denně. Vyhláška jim v tom sice pomáhá, ale pokuty jsou od bezdomovcům stejně v podstatě nevymahatelné,“ dodala Králová.

Její slova potvrzuje i velitel blanenských strážníků Martin Lepka. „Vyhláška nám sice umožnila proti bezdomovcům podnikat nějaké kroky, ale jejich problém to nevyřeší. Jsme schopni je vykázat z lokalit, ve kterých je veřejné pití alkoholu zakázáno, ale pokuty proti nim jsou neúčinné. Stejně je nezaplatí a jejich vyřizování akorát zaměstnává další úředníky,“ vysvětlil Lepka.