VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez kosení luk zmizí v krasu unikátní místa, varuje šéf Okrasu Juříček

Adamov – /ROZHOVOR/ Na stavu přírody v Moravském krasu a okolí jim záleží jako málokomu. Pořádají poutavé besedy a osvětové akce. Stejně tak lidé ze spolku Okras pravidelně berou do rukou křovinořezy, kosy či hrábě, jimiž udržují zanedbané louky. „Přestalo nám stačit přírodu pouze popisovat, ale také pro ni něco fyzicky udělat,“ říká předseda spolku pro ochranu přírody Moravského krasu a okolí Michal Juříček.

9.6.2018
SDÍLEJ:

DO TAJŮ PŘÍRODY. Předseda spolku Okras Michal Juříček při akci Den Země u Ptačí svatyně v Adamově.Foto: Deník / Jan Charvát

Když se řekne Moravský kras, co se vám vybaví jako první?
Pro mě to asi budou hluboká údolí. Žleby s přirozeně rostoucími lesy na skalnatých stráních. Jsou tu mnohdy výhledy do krajiny, které u nás nikde jinde člověk neuvidí.

Pro spoustu lidí kras znamená hlavně jeskyně. V jejich okolí je však také úžasná příroda…
Přesně tak. Ne že bych neměl rád podzemí a jeskyně, ale to, co se nachází na povrchu, mě láká mnohem víc. V podzemních prostorách na člověka dýchá duch starých časův celé své neživé tiché kráse. Ale na povrchu je život, hrající všemi barvami. A to se mi líbí víc.

Jak vás napadlo založit spolek Okras?
Myšlenka vznikla zhruba před čtyřmi lety. Tehdy jsme si s kamarádem Michalem Friedlem říkali, že bychom rádi nějak aktivně přispěli k tomu, aby příroda a krajina, ve které žijeme, zůstaly pořád tak pěkné. Nějak nám přestalo stačit přírodu pouze popisovat, ale chtěli jsme také pro ni něco fyzicky udělat. Oba jsme přírodovědci. Uspořádali jsme první Den Země v Adamově u Ptačí svatyně a začali k sobě lákat další podobně smýšlející lidi z okolí, až se nás dalo dohromady asi deset aktivních členů. Rozhodli jsme se, že naším působištěm bude Moravský kras a okolí, protože v současnosti tu podobná organizace jako ta naše chybí.

Kdo je Michal Juříček
Věk: 35 let
Bydliště: Adamov
Povolání: botanik a lektor ekologických výukových programů. Předseda spolku Okras. V současnosti má přibližně deset aktivních členů, kteří se věnují ochraně přírody Moravského krasu a okolí. Na vybraných místech formou sečení luk, vyřezávání náletů a odstraňování invazních druhů rostlin.

Co přesně děláte?
Jednak se věnujeme právě aktivní ochraně přírody. Na vybraných lokalitách formou sečení luk, vyřezávání náletů a odstraňování invazních druhů rostlin pomáháme ke zvýšení druhové bohatosti těchto lokalit. Druhým směrem našich aktivit jsou osvětové akce, na kterých se snažíme veřejnosti přiblížit fungování přírody a ukázat jim zblízka její krásu.

A konkrétní akce?
Ochranářské akce míváme do roka pravidelně tři. Je to vytrhávání netýkavky žláznaté kolem potoků v krasu. Kosení podmáčených orchidejových luk severně od Holštejna a komplexní péče o prudké škrapové stráně nad Lažánkami. Letos plánujeme přidat ještě péči o světliny v lesní rezervaci Čihadlo u Babic nad Svitavou. Osvětové akce jsou už také poměrně tradiční. Je to už zmíněný Den Země v Adamově a pak vždy dvě exkurze na různá místa v krasu s povídáním o rostlinách, zvířatech, geologii, historii krajiny… Jsou tu ale i další akce. Letos už podruhé pořádáme fotosoutěž zaměřenou na Moravský kras s výstavou a besedou v klubu Ulita v Blansku. Dále pak Ptačí festival v Ostrově u Macochy, sázení oskeruší a další.

K čemu je prospěšné kosení zanedbaných luk?
Jde o to, že pokud se luční porosty nekosí, začne obzvlášť na vlhčích místech docházet k hromadění živin. Ty dokáží poměrně efektivně využít některé konkurenčně silné druhy trav, ale i bylin a ty pak mezi sebe žádné další druhy nepustí. Louka se začne ochuzovat a jako první ustoupí nejcitlivější, konkurenčně slabé druhy jako například orchideje. Bez kosení také budou louky postupně zarůstat nálety dřevin, protože v našem klimatickém pásu většina území přirozeně spěje k lesu a louka je vlastně něco nepřirozeného, co bez činnosti člověka samo nemůže existovat.

Sledujete na místech, kde kosíte, nějaký posun?
Zrovna letos jsme zjistili, že při pravidelném sledování počtu kvetoucích orchidejí prstnatců májových na loukách u Holštejna jejich množství stále stoupá. Začínali jsme na pěti exemplářích a postupně během pár let jich tu letos bylo přes třicet.

Co podle vás nejvíce ničí unikátní lokalitu Moravský kras?
Podle mě jsou to právě turisté, kterých je tu někdy až příliš. V tom množství se vždy najdou takoví, kteří nedodržují pravidla a zákazy. Problematické je to někdy s horolezci, ale naštěstí je jejich vysoká koncentrace většinou směřována na několik málo skal, které jsou tomuto účelu svým způsobem obětovány. Docela se ale obávám fenoménu singletrailových stezek. Ty jsou sice zatím za hranicí chráněné krajinné oblasti, ale pokud vím, jsou tu i snahy umístit nějakou z tratí přímo do chráněného území. To by, myslím, byl velký negativní zásah.

Autor: Jan Charvát

9.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 30 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Vedoucí kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, •optimalizace veškerých procesů napříč kvalitou (zákaznická, dodavatelská, výrobní), •praxe v oblasti automotive výhodou, •vedení oddělení kvality (cca 15 lidí), •pravidelný reporting vedení společnosti, •aplikace systému řízení jakosti a zodpovědnost za celý systém, •přijímání a zavádění opatření pro zvyšování kvality výrobků a procesů, •hodnocení auditů, Vhodný kandidát:, •praxe na obdobné pozici, •zkušenosti s vedením a motivováním týmu, •Anglický jazyk na komunikativní úrovni výhodou, •Orientace v normách, metodách a nástrojích jakosti (ISO/TS, 8D reporty, 5Why,…), •Dobrá znalost práce s PC (Win, Office), •Řidičský průkaz skupiny B, •Schopnost samostatně pracovat na jedné straně a týmové spolupráce na straně druhé. Pracoviště: Chemoplast bec, a.s., Pražská, č.p. 1602, 678 01 Blansko 1. Informace: Lenka Skočková, +420 606 708 586.

Management - Management Ředitel 30 000 Kč

Řídící pracovníci ve zpracovatelském průmyslu vedoucí technologie - výroba desek plošných spojů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Nástup ihned nebo dle domluvy., Je pro Vás chemické prostředí výzvou? Jste rozený manažer, umíte pracovat s lidmi? Jste technicky smýšlející člověk? Hledáte stabilní společnost, s důrazem na kvalitu, rychlost, čestnost, invenci, dialog a osobní přístup? Pokud jste si na tyto otázky odpověděl/a kladně, pak je tako pracovní nabídka přímo pro Vás., Vybraný úspěšný kandidát bude ZODPOVĚDNÝ za: zajišťování a organizování technologií ve výrobě, návrh optimální volby prostředků a materiálů pro technologické postupy, optimalizaci procesu a tvorbu nápravných opatření, návrh a ověřování nových postupů ve výrobě, tvorbu technologické dokumentace, provádění a evidenci chemických analýz, provádění a vyhodnocování metalografických výbrusů, vedení provozních technologů, obsluha NS-ČOV., POŽADUJEME: VŠ, SŠ chemického zaměření (anorganická, materiálová chemie, atd.), AJ na komunikativní úrovni podmínkou (slovem i písmem), NJ výhodou, zkušenosti s chemickou technologií výhodou, praxe v chemickém provozu vítána, manažerské zkušenosti, vedení týmu (delegování, kontrolu, motivaci, aj.), zodpovědnost, samostatnost, logické a systematické uvažování, schopnost učit se novým věcem, aktivní a tvůrčí přístup k práci, časovou flexibilitu., NABÍZÍME: práci na hlavní pracovní poměr v moderním pracovním prostředí, pružnou pracovní dobu, zaškolení na novém pracovišti, zázemí stabilní a silné společnosti s velkým potenciálem, odpovídající platové ohodnocení (mzda 30.000-40.000,- Kč dle zkušeností a praxe), řadu benefitů (sick days, profesní a jazykové vzdělávání, stravování s příspěvkem zaměstnavatele, příspěvek na dopravu, aj.), firemní mateřská školka, dlouhodobou spolupráci., První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Gatema a. s., Průmyslová, č.p. 2503, 680 01 Boskovice. Informace: Marie Vidláková, +420 720 979 656.

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 24 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Konstruktér / technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, • návrh a zpracování konstrukčních řešení vratových systémů, • komunikace a jednání se zákazníky a dodavateli, • zpracování výrobní dokumentace, • přímá spolupráce s výrobou, Požadujeme: , • VŠ (SŠ) technickým zaměřením, • výborná znalost programu AutoCAD, • pokročilá znalost programu Excel, • znalost NJ (AJ) výhodou, • smysl pro týmovou práci, • trend stále se učit , Nabízíme: , • práci na hlavní pracovní poměr, • odměny odpovídající pracovním výsledkům, • práci ve stabilní a prosperující firmě , Životopisy posílejte na email: volnamista@trido.cz. Pracoviště: Trido, s.r.o., Na Brankách, č.p. 2290, 678 01 Blansko 1. Informace: Jaroslav Sehnal, +420 516 527 404.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Dentální hygienista 20 000 Kč

Dentální hygienisti Dentální hygienista/-ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do zavedené zubní ordinace v Lomnici u Tišnova přijmeme dentální hygienistku do našeho týmu. , Spolupráce se třemi zubními lékaři a zubní technikem., Úvazek zkrácený (2-3 dny v týdnu), po dohodě možno plný, praxe není podmínkou. Možná i předpromoční praxe. , Nadstandardní platové ohodnocení. Nástup ihned, případně dle dohody. , Více info o zubní ordinaci na www.zdravyzub.cz., Životopisy a dotazy prosím zasílejte na email: prace@zdravyzub.cz, Kontaktní osoba: MDDr. Martin Soldmann, tel. 549450128. Pracoviště: Zdravyzub s.r.o., Tišnovská, č.p. 80, 679 23 Lomnice u Tišnova. Informace: Martin Soldmann, +420 549 450 128,603 721 541.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Hodina tělesné výchovy. Ilustrační foto.

Žáci jsou líní. Z tělocviku se vymlouvají na zapomenuté úbory i ženské problémy

Školáci získali ocenění za návrh cyklostezky

Letovice - Studenti z Masarykovy střední školy v Letovicích na Blanensku uspěli v projektu s názvem Můžeš to změnit. „Chceme mladé zapojit do veřejného života a podnítit zájem o politiku,“ vysvětlila jeden z cílů iniciativy Zdeňka Dubová ze sdružení Mezigenerace.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Celý systém potřebuje změnu, říká o maturitách ředitel průmyslovky Němec

Brno - Čísla úspěšnosti studentů u letošních státních maturit nebyla povzbudivá. Podle organizace Cermat v republice propadl z češtiny každý desátý student, matematiku nezvládla více než pětina zkoušených. Ředitel brněnské Střední průmyslové školy v Sokolské ulici Ladislav Němec ale může být s výsledky svých studentů spokojený. Test z češtiny nezvládlo jen třináct žáků z 224, sloh napsali všichni. I angličtinu zvládli kromě jedné studentky všichni. Matematikou neprošlo jen sedm maturantů ze šestadevadesáti. „Jen mi je líto, že si u nás, na technické škole, matematiku vybralo méně žáků než angličtinu,“ říká Němec.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT