Skupina Bez hranic vznikla asi před třemi lety. Od doby, kdy měla jen pár členů, se rozšířila a teď se dělí na několik menších podskupin podle věku. „Máme skupinu, kde tančí dítka mezi pátým a jedenáctým rokem, pak dospělé, tam jsou všichni mezi čtrnácti a třiceti lety. S nimi tančím i já sama. Taky máme skupinu ženy, kde tancují hlavně maminky,“ popisuje Zdvořilová. Všechny skupiny se zaměřují na moderní klasický tanec, který by se prý dal nejlépe přiblížit k divadelnímu představení.

Divadla jsou jedním z míst, kde je možné skupinu Bez hranic vidět. Kromě kvalifikačních soutěží jezdí hlavně po divadelních projekcích. „Nesoustředíme se jen na soutěžení. Chci, aby se moji svěřenci mohli rozvíjet po pohybové, herecké nebo i hlasové stránce. Po menších soutěžích v tuzemsku už moc nejezdíme, v podstatě jen na kvalifikace,“ uvádí zakladatelka skupiny.

V současné době má za sebou skupina Bez hranic několik úspěchů. Loni vyhrála zlatou medaili na mistrovství Evropy v Budapešti za skupinovou choreografii. A sama Eva Zdvořilová získala další zlato za sólovou choreografii. Letos na evropské šampionátu v Brašově v Rumunsku skupina obě medaile obhájila. A ještě jedno přidala. V budoucnu plánuje Eva Zdvořilová směřovat skupinu dále spíše k uměleckému tanci. Soutěže podle ní už hodně hraničí se sportem. Přesto by ale chtěla, aby se její tým na mistrovství Evropy alespoň kvalifikoval.

JAKUB SEKANINA