Prohlédnout si je můžou návštěvníci arboreta vyjma listopadu po celý rok. Od tohoto čtvrtka přes celé Vánoce až do svatého Štěpána však můžou zájemci do borotínského arboreta zavítat také na vánočně laděnou výstavu.

Pohyblivé betlémy v arboretu vystavuje František Chlup starší. „Máme tu pět pohyblivých betlémů poháněných elektromotorem. Největší je na ploše deseti metrů čtverečních, obsahuje šest set figur a umí čtyři sta pohybů,“ uvedl provozovatel arboreta v Borotíně.

A jeho syn František Chlup mladší připomněl, že výroba betlémů je pro otce velkým koníčkem. „Já mu pomáhám s provozem, údržbou a opravami,“ dodal Chlup mladší.

Každý betlém je tematicky laděný. „Kromě velkého malovaného betlému, který je spíše moderní a v pozadí má vzducholodě či historické vlaky, vystavujeme třeba i o polovinu menší betlém vyřezávaný ze dřeva a zasazený do podoby Borotína třicátých let minulého století. Scéna obsahuje koňské povozy nebo i zdejší kostel a zámek,“ doplnil Chlup starší s tím, že nejnovější kousek je vyrobený ve skleněném demižónu.

Kromě pohyblivých betlémů arboretum na vánoční výstavě nabízí ke zhlédnutí i betlémy z přírodního materiálu, třeba z mechu nebo šišek. Vánoční výstavu doplní také vánoční dekorace či vánočně ozdobené bonsaje.