„Filmu Bambuti předcházela třítýdenní expedice Aleny Žákovské a Milana Daňka do afrického Konga. Ti odtud přivezli záběry, které jsme pak společně ve studiu dávali dohromady,“ vysvětlil zrod filmu jeho režisér Jan Popelka.

Dodal, že dopravit natočené záběry ze života Pygmejů do Blanska nebylo vůbec jednoduché. „V Kongu zuřila válka, takže pobyt tam byl pro oba cestovatele nebezpečný. Všude museli podplácet úředníky, schovávat natočené záběry a vyfocené snímky. Když už se vrátili živí a zdraví, tak vyrobit film bylo vlastně jednoduché. Udělali jsme synchrony, dotočili rozhovory s cestovateli a bylo to,“ popsal práci filmařů Popelka.

Třetího místa si přitom tvůrci filmu považují. „Na těchto festivalech je těžké filmy vůbec hodnotit, protože každý snímek je něčím výjimečný. Jsme ale samozřejmě potěšení, je to ocenění naší práce,“ řekl Popelka.

Film Bambuti, věnovaný nejmenším lidem světa, uvedli jeho tvůrci premiérově už koncem května v blanenském kině. Je přitom v pořadí už pátým snímkem, na kterém Jan a Radek Popelkovi s cestovateli z blanenského sdružení Horizont spolupracovali.