V parku letos rozestavělo své stánky dvaatřicet organizací. Dvoudenní nabídka aktivit pro děti pobavila nezletilé i dospělé návštěvníky. „Největší zájem je asi o skauty, o psy a narváno je i u Anduly,“ prozradil za organizátory Lubomír Rek mladší.

Andula je název zdravotnického týmu. Děti si u nich mohly vyzkoušet masáž srdce na figurínách jak dospělého, dítěte nebo miminka. „Pouštíme jim k tomu hudbu, aby chytly ten správný rytmus,“ řekl jeden ze zdravotníků Petr Macháček. Děti tu kromě záchrany života cvičily paměť a poznaly, jak jsou v těle rozmístěné orgány.

Od záchranářů právě odchází malá Emma. Je spokojená. „Šlo mi to dobře a hrála tam hudba z Hvězdných válek. Co dělají ti pejsci?“ tahá mámu za ruku.

„Napřed musíme jít pro průvodku,“ brzdí dceru Jana Nováková.

S průvodkou děti obejdou stanoviště, u každého je jedna komiksová postava. „Když zkusily aspoň osmnáct stanovišť a zapamatují si šest postaviček, můžou vyhrát některou z cen,“ vysvětlil Rek. Pro děti mají nachystané deskové hry nebo třeba limonády.

Emma zatím míří ke stánku kynologického klubu. Psi se s dětmi projdou, sednou, lehnou, předvedou otočku a vezmou si od nich pamlsek.

V jiné části parku se odehrává lítý boj. Kluci si to rozdávají se zbraněmi z molitanu. „Kromě toho tu předvádíme skautské dovednosti, děti se právě snaží rozdělat oheň. Mysleli jsme i na nejmenší, ti si můžou zahrát různé hry, třeba pexeso,“ ukazuje Jana Růžičková ze skautského střediska Srdce na dlani.

Z pódia odcházejí blanenští karatisté a chystá se tam neobvyklá ukázka. Horizont Blansko se ptá diváků, jestli rádi jí hmyz. Nabízí lidem i ochutnávku, jednohubku s pomazánkou z rozemletých pečených cvrčků, jeden vcelku pak jednohubku zdobí.

Po netradiční pochoutce se natahuje jedna ruka za druhou. Za chvíli je tác prázdný.

Cvrčka ochutnal i Leoš Kovařík s dcerou Anitou. „Cvrček byl výborný,“ směje se odvážlivec z Klepačova.

Přišli sem zjistit a vyzkoušet, co by se dceři líbilo. „Skákací hrad,“ přiznává Anita a schovává se za tátu.

Děti zkouší kolovrátek, pálí baseballový míček, cvičí nebo obdivují roboty. Pozorují vláček jedoucí po kolejích, chytají rybky a hrají různé hry.

Stánek blanenské knihovny obklopili svěřenci Blanky Bendové. Přijeli na Bambifest z dětského domova z Hodonína u Kunštátu. „Festival znám a vím, že je tady vždycky dobrý program. Děti uvidí, čím vším se můžou bavit a stráví tu příjemnou sobotu,“ říká vychovatelka.

„Je důležité, aby si našly zdravou zábavu a kamarády se stejnými zájmy. A mluvily spolu, ne jen přes sociální sítě,“ zdůraznila smysl festivalu.

Na dvoudenní přehlídce se představily nejen organizace, které se starají o volný čas dětí. Vystoupily tady místní kapely a mladí talentovaní muzikanti. Na konferenci v zámku vystoupil farář kostela svatého Martina Jiří Kaňa, cestovatel a kurátor Milan Daněk a dobrodruh Ondřej Fišer.