Jak zjistit, co by dítě bavilo a do jakého kroužku ho přihlásit? Nejlepší je si vše vyzkoušet. Právě to je hlavní síla Bambifestu a snad každá z jednatřiceti organizací, které zaplnily park, vsadila na poutavou formu prezentace. Vyrostlo tam třeba florbalové hřiště. „Sehnali jsme linoleum a desky a postavili jsme hřiště na ukázku. Nejlepší je, když děti přímo vidí, jak hra vypadá a mohou si to i zkusit,“ popisuje zástupce florbalového klubu Atlas Blansko Jiří Syrový. Podle jeho kolegyně Lucie Bílkové je Bambifest dobrou příležitostí k tomu, aby se o nich lidé dozvěděli. „Loni se nám díky zdejší prezentaci pár dětí do klubu přihlásilo. Mnozí lidé v Blansku ani nevědí, že florbal ve městě je, což takto můžeme změnit,“ doplňuje Bílková.

Jedenáctiletý Matyáš Kocman z Ráječka už chodí do triatlonového klubu, ale v parku obhlédl i další nabídku. Nejdéle se zdržel u stanoviště Kynologického klubu Blansko. „Chtěl jsem si pohrát se psem, doma žádného nemám. Líbilo se mi, že mě poslouchal. Zajímavou nabídku mají i skauti,“ rozhlíží se chlapec. Podle Dany Novotné z kynologického klubu se jejich pravidelná prezentace na Bambifestu projevila v tom, že na cvičiště chodí víc pejskařů. „To nás těší. Spousta lidí má psy, ale mnozí nevědí, jak k nim přistupovat. U nás se to mohou naučit. Dáváme jim tady základní informace, děti si mohou pejsky pohladit, vyčesat, zkusit si povely,“ vyjmenovává Novotná.

S osmiletou dcerou Janou na Bambifest už poněkolikáté vyrazila i Mirka Hájková z Blanska. Užily si rozeznávání čajů v čajovně klubu Ulita, hledání různých živočichů v písku, kterou nabízelo zařízení Lipka, i cukrovou vatu. „Všechno jsme si prošly a uvažujeme o tom, že by dcera chodila do skautu. Ještě nikdy nebyla na táboře, tady jsme si prohlédli tábornické vybavení, tak uvidíme,“ plánuje žena. Skaut zaujal také sedmiletou Markétu Horáčkovou i její matku. „Líbí se mi, že zde ukazují, jak to vypadá na táboře. Do skautu bych chodila ráda,“ říká dívka. Táborovou atmosféru se snažili přiblížit zástupci skautského střediska Světla, které je hlavním pořadatelem Bambifestu. „Máme zde podsadový stan, ohniště, kytaru, kotlíky. Na našich táborech nepoužíváme elektřinu ani plyn, vaříme na ohni a jsme co nejvíc v přírodě. Máme hodně členů, ale rádi přivítáme nové, hlavně mladší děti. Ty k nám mohou už od pěti let,“ vysvětluje vůdce desátého oddílu skautů Jan Pořízek mladší a upozorňuje i na bohatou nabídku příměstských táborů.

Po oba dny to žilo také na pódiu v parku, kde zástupci organizací předváděli další ukázky. Střídali se tam karatisté s judisty či tanečníky nebo mažoretkami. Potlesk publika vzbudil například street dance v podání dětí docházejících do kroužku při mateřském a rodinném centru Hornolhotské maminky. „Jsme moc rádi, že jsme se zde mohli ukázat. Street dance u nás netančí jen děvčata, ale i několik chlapců,“ říká za své svěřence jejich vedoucí Kristýna Olbertová.

Pátý ročník Bambifestu navštívilo dva a půl tisíce lidí. Kolem pěti set posluchačů si přišlo užít páteční festival a vybrali také letošního Interpreta roku, kterým se stala kapela Foreplay. Získala tak hlavní cenu, což je dvacet hodin v profesionálním nahrávacím studiu. „Hodně návštěvníků přišlo hlavně v pátek, kdy bylo nádherné slunečné počasí. Jsme moc spokojení, ale budeme rádi, když nám zástupci organizací i návštěvníci pošlou případné připomínky, abychom akci mohli do příštích let ještě vylepšit,“ dodává za pořadatele Marie Jahodová. Na organizaci akce se podílelo kolem třicet lidí. Užší organizační tým ji připravuje několik měsíců.