Nové prostory či méně betonu a zábradlí. Až lidé vkročí v květnu příštího roku do jeskyně Balcarky, budou si moci lépe vychutnat bohatý krápníkový svět uvnitř. Jeskyně je nyní kvůli rekonstrukci zavřená.

Prostory Balcarky odborníci vylepšují už od listopadu. „V jeskyni děláme nové betonové podlahy, které umožní spád vody. V minulosti totiž některá místa voda zaplavovala a my ji museli zdolávat čerpadly nebo s kbelíky v rukou. Dále vylepšujeme elektroinstalaci, příkrá schodiště a podchodovou výšku,“ přiblížil Jan Kakáč z technického úseku Správy jeskyní Moravského krasu práce, které se v těchto dnech odehrávají uvnitř jeskyně. Podle něj se občas stávalo, že se návštěvníci zranili o nízký strop. Po náročných úpravách tak bude Balcarka bezpečnější a schůdnější.

„Rozšíříme také prohlídkový okruh o jednu trasu, kterou lidé pravděpodobně chodívali za První republiky,“ pokračoval Kakáč s tím, že do téměř zapomenutého prostoru se lidé dostávali po čtyřech, protože výška chodby dosáhla pouze jednoho metru a třiceti centimetrů. Brzy se ale projdou dál za stávající východ z jeskyně.

„V části, které říkáme Muzeum, lidé uvidí vystavené exponáty a připravujeme tam i zýzemí pro promítání,“ dodal Kakáč. Sedmnáct milionů korun na rekonstrukci jeskynních prostor poskytlo ministerstvo životního prostředí.

Petr Zajíček ze Správy jeskyní se neobává, že práce ublíží krápníkům. „Odborníci pracují velmi citlivě a s podobnými prostorami už mají zkušenosti,“ míní Zajíček s tím, že z jeskyně tak zmizí nevzhledné stopy po elektroinstalaci a ubude betonových ploch. Zajímavé podle něj je, že při opravách pracovníci odhalí další místa, která zůstala dosud očím návštěvníků skryta.

„Balcarka je zajímavá tím, že má bohatě barevnou a krápníkovou výzdobu. Jde o labyrint chodeb v několika patrech,“ popsal uzavřenou jeskyni Zajíček.
Balcarku postupně objevovali ve dvacátých a třicátých letech minulého století obyvatelé Ostrova u Macochy v čele s poslancem Šamalíkem. „Obec z toho, že má ve svém katastru tuto jeskyni, žádný finanční přínos nemá. „Ovšem když je teď jeskyně zavřená, má to dopad na turistický ruch. A protože nejsou turisté, je zavřená i restaurace v obci, a to nás trápí,“ uvedl starosta Ostrova František Pernica, podle kterého však bylo potřeba útroby jeskyně upravit.

Z toho, že odborníci v Balcarce omezí stopy po civilizaci, má radost Martina Odehnalová. „Takhle to bude stoprocentně lepší,“ míní mladá žena, která v jeskyních dohlíží na děti, které si pobytem v nich léčí dýchací potíže. „Až Balcarku znovu otevřou, určitě se tam půjdu podívat, zajímá mě to. Vždyť jsem v jeskyních skoro jako doma,“ těší se Odehnalová.