Pár dní před Vánocemi usedli do školních lavic v budově Střední odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy v Boskovicích ti, kteří v nich naposledy seděli většinou už před řadou let. Psali přijímací testy z matematiky a cizího jazyka, aby mohli dálkově studovat obor finance v bakalářském programu Hospodářská politika a správa nebo manažersko ekonomický obor v bakalářském programu Ekonomika a management.


Škola plánuje zahájit výuku osmého února. Bude to tak vůbec poprvé, co bude možné v Boskovicích, potažmo celém okrese, získat akademický titul. „Studium kombinovanou formou bude trvat tři roky. Výuka bude probíhat jednou za čtrnáct dní v pátek a v sobotu,“ popsala zástupkyně ředitele školy Milada Hudcová s tím, že studium je zajišťováno ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity????. K přijímačkám se přihlásilo sto dvacet šest lidí. „Zájmem jsme mile překvapeni. Čekali jsme tak polovinu,“ je spokojená Hudcová.


Zájemce o studium většinou lákalo to, že nebudou muset za vzděláváním dojíždět do Brna. „Jsem ze školy už dvaadvacet let. Chci si doplnit vzdělání. Je určitě dobré, že je ta možnost v Boskovicích, protože při zaměstnání je složité dojíždět do Brna. Navíc do této školy chodí i moje dcera, takže tady to prostředí znám,“ uvedla Lenka Holíková z Boskovic, která pracuje jako ekonomka. U přijímaček uspěla. „Už se na chození do školy moc těším,“ dodala.

Z podobných důvodů šel k přijímačkám také Pavel Pospíšil. „Je to pro můj pocit a také to podporuje zaměstnavatel. Sice bydlím v Kuřimi, ale pocházím z Boskovic, mám tady zázemí a studium tady pro mě bude příjemnější než v Brně,“ řekl.
Asi třetina zájemců využila přípravné kurzy pořádané školou. „Bez nich bych přijímačky určitě neudělala,“ dodala Lenka Holíková.
Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek má z nové nabídky ve městě radost. „Vítám to, je to další dobrá zpráva pro město. Boskovice jsou mekkou středních škol v okrese a nyní je tady i možnost studovat vysokou školu,“ řekl.


Boskovická škola letos poprvé nabízela také denní bakalářské studium. První ročník chtěla otevřít už v září, ale k zápisu nepřišlo dost studentů.