Vyškovský babybox funguje čtvrtým rokem a zachránil život už třem odloženým dětem. „V současnosti je v republice sedmdesát babyboxů. Jejich dvířky vstoupilo do života sto třicet devět dětí. Dvě z nich tento týden v pondělí. Chlapeček ve Vyškově a holčička ve Valašském Meziříčí," uvedl zakladatel projektu anonymních schránek Ludvík Hess.

Na jižní Moravě je po jedné v každém okresním městě. Loni dvě z nich dělníci namontovali v nemocnicích ve Znojmě a v Břeclavi. Jen na Blanensku zatím není žádná.

Hess kontaktoval vedení Nemocnice Blansko, kterou provozuje město. Jenže na rozdíl od sousedních Boskovic nemá dětské oddělení. „Babybox je záslužná věc. Na druhou stranu pro něj musí být vhodné místo a zázemí. V naší nemocnici by se mi líbil. Ale nemáme tady dětské oddělení. Dítě bychom proto museli co nejdříve odvézt buď do Boskovic, nebo do Brna. Musíme to probrat s lékaři, zda jsme schopni poskytnout odpovídající péči," řekla ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková.

Podle Hesse to ale není problém. Nové babyboxy, které se nyní zapojují, mají totiž klimatizaci i vytápění. Klíčové však je, aby schránku měli pracovníci nemocnice čtyřiadvacet hodin denně pod dohledem a dítě z něj byli připraveni vzít. „Nové babyboxy mají dvojúrovňovou signalizaci, která pozná i planý poplach. Jsou rovněž připojené na internet, z nějž se dá schránka seřizovat. Je tedy pod stálým dohledem," uvedl výrobce schránek Zdeněk Juřica. Očekávaná životnost techniky je deset let. Jedna schránka stojí přibližně tři sta tisíc korun.

Děti v babyboxu na jižní MoravěBrno - 15
Vyškov - 3
Hodonín - 0
Znojmo - 0
Břeclav - 0
Celkem funguje v České republice 70 babyboxů, zachránily 139 dětí.
Zdroj: www.babybox.cz

Před několika lety uvažovali o babyboxu v Nemocnici Boskovice. Nakonec z toho sešlo. Přitom schránka by nemocnici, kterou provozuje město, nestála ani korunu. „Schránku chtěl zaplatit sponzor. Vše ztroskotalo na nevhodných prostorách. Box nešel umístit někde směrem z ulice. Tím pádem by to nebylo anonymní. Kdo by chtěl dítě do babyboxu dát, musel by jít přes vrátnici do hlavní budovy. A dát schránku mimo nemocnici nemělo smysl. Z mého pohledu to ale není uzavřená věc," řekl boskovický porodník Jan Machač.

Jeho slova potvrdil i jednatel nemocnice Miloš Janeček. „Umístění babyboxu je v naší nemocnici problematické. Už to řešilo předchozí vedení. Pan Hess ani sponzoři nás nyní nekontaktovali. Pokud ano, budeme zvažovat naše možnosti," dodal.

V boskovické porodnici přichází na svět ročně přes osm set dětí. Jan Machač řekl, že za svou dlouholetou praxi případ odloženého dítěte na ulici na Blanensku nepamatuje. Podobně jako pracovnice Oblastní charity Blansko Jana Augustinová. Ta v Centru PRO Boskovice vede azylový dům pro matky s dětmi a těhotné ženy. „S tím, že by někdo pohodil novorozeně na ulici, jsem se na Blanensku nesetkala. Babybox v takovém případě zachraňuje životy, my se snažíme jít jinou cestou. Jde nám o to, aby dítě zůstalo po porodu s matkou. Těhotným ženám, které jsou v nouzi, nabídneme bydlení, vyřídíme dávky a zajistíme takovou podporu, aby se dokázaly postavit na vlastní nohy i s dítětem," řekla Augustinová.

Dodala, že ročně takto pomohou zhruba šesti těhotným ženám. „Setkáváme se s tím, že ženy chtějí dítě dát k adopci nebo je nechají v porodnici," dodala. Azylový dům funguje pod hlavičkou charity i v Blansku. V Petrovicích ho provozuje obec.