Blanenský babybox bude trochu jiný než ty ostatní. O odložené děti se tady nepostarají v místní nemocnici, která nemá porodní a novorozenecké oddělení. Pro miminko si přijedou záchranáři. S nimi nakonec Hess po odmítnutí ze strany vedení blanenské nemocnice vybudování babyboxu vyjednal.

Za malým človíčkem se zavřou dvířka. V tu chvíli se rozezní alarm na operačním středisku v Brně a na základně v Blansku. „V ideálním případě bude na blanenské základně posádka a dítě ze schránky vyzvedne,“ vysvětlila mluvčí krajských záchranářů Hedvika Kropáčková.

Po ošetření ho odveze na novorozenecké oddělení. Ve většině případů do nejbližší nemocnice v Boskovicích. „Když budou všechny posádky z blanenské základny na výjezdu, pošle dispečink některou z okolních základen nebo z Brna,“ řekla k druhé variantě Kropáčková. „V boxu je stabilní teplota a zajištěný přísun vzduchu. Dítě může bez problémů zůstat i desítky minut,“ dodala Kropáčková. Miminko navíc po celou dobu sleduje kamera.

Nemocnice Blansko láká na Den pro děti.
Nemocnice Blansko láká na Den pro děti

Záchranáři se budoucího babyboxu nebojí. „Pro nás to bude výjezd jako každý jiný. Nikdy přesně nevíme, co nás čeká,“ uvedla lékařka Kateřina Ningerová. Podle Kropáčkové jsou v drtivé většině případů odložené děti zdravé. Záchranáři proto nepředpokládají komplikace.

Ve čtvrtek zřízení schránky v Blansku odsouhlasili radní Jihomoravského kraje. Teď záleží na tom, jak rychle se podaří shromáždit potřebnou částku. „Náklady spojené s pořízením, instalací a provozem platí Ludvík Hess,“ sdělila ekonomická náměstkyně ZZS Jihomoravského kraje Naděžda Knězková.

Celkové náklady činí tři sta tisíc. „Kolik chybí? Těch tři sta tisíc. Jestli místní podniky nebo firmy chtějí na zdejší babybox přispět, budu rád. Bez nich to nepůjde,“ řekl Hess. „Kdyby všichni zabrali, může tady být za čtrnáct dní. Reálný termín je leden příštího roku,“ dodal.

Blanenský okres je poslední v celém Jihomoravském kraji, kde babybox ještě není. Teď se to změní. Na Blanensku budou mít v dohledné době ten svůj i v Boskovicích. Kvůli penězům jeho otevření zřejmě odsunou na příští rok. „S výrobou problém není. Připravili jsme už velkou část dílů pro Boskovice. Teď je ještě nutné sehnat potřebné peníze,“ vedl minulý týden výrobce Zdeněk Juřica.

Blanenský babybox bude zřízený místo okna po levé straně vrátnice nemocnice v budově záchranné služby. „Já jsem pro. Je to rozhodně lepší než pak najít mrtvé miminko v popelnici,“ souhlasí Drahomíra Králíčková.

Ve Vyškově mají vyhřívanou schránku pro děti od roku 2013. „Už zachránil život třem dětem,“ těší ředitelku nemocnice Věru Seidlovou. V únoru 2014 malé Zbyňce, V březnu před dvěma lety Dominikovi. Zatím posledním byl Toník, kterého ve vyškovském babyboxu našli loni v červnu.

Babyboxy od roku 2005 posloužily už 158 krát.