Dovnitř komůrky, kde stojí šicí stroje a bezpočet pletených a šitých hraček, vedou dveře s nápisem Babinec. Pět babiček se tam schází každé úterý. „Spoustu práce ale uděláme doma, třeba u televize,“ pousměje se jedna z nich Věra Stloukalová.

Její přítelkyně Vlasta Charvátová přikyvuje. „Když nemůžu spát, pletu. Třeba i do jedné do rána. Do Babince se ale všechny těšíme. Odejdeme od svých manželů a máme chvíli pokoj,“ směje se žena s krátce střiženými vlasy. Šikovné babičky dokáží s jehlicemi v rukou vykouzlit myšky, klauny, krtečky, kočky, psy a další hračky. Ty putují třeba do internátu při boskovické zvláštní škole. „Když jsme před víc jak deseti lety začínaly, pamatuji, jak děti v internátě měly radost, že mají svou první vlastní hračku. Jeden chlapeček tiskl hračku v rukou a ptal se: a to už nemusím nikomu vracet ani půjčovat? Je opravdu moje? Bylo to dojemné,“ vzpomene jedna ze zakladatelek Babince Stloukalová.

Ženy chtějí pomáhat. Hračky pletly také do pražské Motoly a soupravy, čepice či ponožky darovaly zase novorozencům, kteří leží v inkubátorech. „Také jsme šily zajíčky pro děti, které marodily v boskovické nemocnici. Nezdobily jsme je ale. Děti na ně kreslily co a kde je bolí. Pak si zajíčka odnesly s sebou domů,“ pokračuje Stloukalová.

Vyvržení a s leprou

V současnosti Babinec pracuje zejména na obvazech, které putují k malomocným lidem do Indie a Afriky. S tímto nápadem ženy oslovili brněnští studenti, kteří na cestách po světe narazili na kolonie, kde lidé s leprou žijí vyvržení ze společnosti. „Obvazy pleteme ze sněhurky, čisté příze. Jsou totiž pružné a neshrnují se jako obyčejné obvazy. Také jsou prodyšné na rozdíl od pevných obinadel,“ zmiňuje výhody Stloukalová s tím, že tyto obvazy mohou lidé také prát a vyvařovat. Upletení jednoho obvazu trvá osm hodin.

Babinec má na kontě také panenky pro Unicef, které zachraňují životy po celém světě. Pletené hračky ženy také prodávají za symbolickou cenu. Za výtěžek pořídí vlnu a nebo jej věnují charitě. „Pleteme také adventní věnce na dveře dalším babičkám z penzionu nebo jim šijeme polštářky,“ podotýká Stloukalová.

Pět dam tak za sebou nechalo spousty nejrůznějších hraček a věcí. Jejich fantazie nezná hranic. „Máme šikovné ženy. Vlasta teď upletla krásné vánoční andílky. Kam chodíš na ty nápady?“ Ptá se šéfka týmu hbitých ruček. Na stole stojí před ní ještě krabička se sněhově bílými vánočními ozdobami.