Betonový kolos, pomník minulého režimu, ráj cizinců pochybné pověsti. Těmito a mnoha dalšími přízvisky Blanenští titulují zchátralý hotel Dukla stojící v centru města. Vedení Blanska je rozhodnuté nechat vylepšit celé okolí Dukly. Proto lokalitu nabídlo k odkoupení investorům. Co nakonec na místě vznikne, je ve hvězdách. Svůj názor na podobu nové dominanty města však budou moct vyjádřit všichni Blanenští, kteří o to budou stát.

Poslanec Michal Babák v závěru posledního zasedání zastupitelstva požádal vedení města, aby dalo lidem možnost spolurozhodovat o tom, jak bude centrum města v budoucnu vypadat. „Ve chvíli, kdy se přihlásí určitá skupina zájemců s konkrétními záměry a město vyhlásí veřejnou soutěž, sami lidé by měli mít možnost vybrat si tu nabídku, která se jim bude zdát nejvhodnější. Jsou to především oni, kdo kolem často chodí," řekl.

Město prý s něčím podobným od začátku počítalo. „Pan Babák nám nevnukl žádnou novou myšlenku. Na názor lidí jsme se ptali třeba i v případě podoby nábřeží řeky Svitavy, takže nevidím žádný důvod, proč to teď neudělat. Navíc předpokládám, že i v tomto případě se bude jejich postoj převážně shodovat s názorem zastupitelů," prohlásil blanenský starosta Lubomír Toufar.

Podle Babáka se bude jednat o obrovský zásah do centra Blanska, který může dát celému městu nový ráz. „Proto si myslím, že by poslední slovo v této věci nemělo mít pár úředníků, ale co nejširší veřejnost. Kdyby nic jiného, tak se tím zabrání tomu, aby se zde postavilo něco komerčního, co neponese žádnou kulturní hodnotu," řekl poslanec.

Ten má vlastní představu, jak by se hlas lidí měl k zastupitelům dostat. „Ideální variantou je referendum nebo anketa. Minimálně by lidé měli mít možnost zúčastnit se klíčových jednání a dostat prostor k vyjádření svého názoru," nastínil Babák.

Vedení města podle starosty obyvatele s jejich možnostmi včas a důkladně seznámí. „Mimo jiné počítáme se spoluprací s městským zpravodajem i dalšími periodiky. Bude záležet i na množství návrhů, ale lidé určitě budou mít dostatek času se s jednotlivými variantami seznámit. Počítáme hlavně s tím, že nás budou oslovovat písemně a budeme jen rádi, když podnětů z jejich strany bude chodit co nejvíce," uvedl Toufar.

Současný stav hotelu pravděpodobně vyřeší demolice. „Už teď nám ale chodí i návrhy, které tento krok zpochybňují. Kromě bourání se řeší například i snížení budovy o několik pater. Všechno se však bude odvíjet až od konkrétních návrhů developerů a investorů," podotkl blanenský starosta.

V diskuzi na webových stránkách Blanenského deníku Rovnost lidé pravidelně přicházejí s nápady, co by se jim v centru města místo Dukly líbilo. „Když už je Blansko tou bránou do Moravského krasu, tak ať tam někdo konečně postaví pěkný solidní hotel, kde bude kvalitní restaurace, ať se turisté konečně mají kde ubytovat a nemusí objíždět půl okresu. Sice je celé náměstí díky komunistické panelákové architektuře zprzněné až běda a žádná krása to nikdy nebude, ale hlavně ať tam nestojí další supermarket nebo kanceláře," napsal třeba jeden z diskutujících.