Více než milion dvě stě tisíc z kapes hazardních hráčů rozdělili blanenští radní. Z povinných odvodů firem provozujících hrací automaty v Blansku se těší blanenští fotbalisté, školáci i důchodci.

„Valnou radost z toho nemám. Sice se zaplatí užitečné věci, ale jsou to peníze gamblerů, kteří by je asi mohli investovat lépe než do automatů,“ sdělila starostka Blanska Jaroslava Králová.

Majitelé hracích automatů musí dle zákona část svého zisku dát městu. Radní zase musí částku investovat předepsaným způsobem. „Peníze jdou na všeobecně prospěšné účely. Financujeme jimi hlavně sport, kulturu a aktivity mládeže. Dostane se i na projekty, které se vytratily z rozpočtu,“ vysvětluje Králová. Letos dostali zastupitelé k dispozici 1 269 063 korun, což je skoro o půl milionu více než loni.

Největší suma míří k blanenským fotbalistům. Investici ve výši šest set tisíc schválili radní na opravu sociálního zařízení a sprch v kabinách fotbalového stadionu v Údolní ulici. „Jedná se o dokrytí nákladů na stavbu, přičemž Jihomoravský kraj již přispěl částkou dvě stě tisíc,“ upřesnila Králová.

Automatů i peněz přibývá

Další částky putují do rekonstrukce otopného systému v budově základní umělecké školy, na rozšíření a zastřešení mobilního pódia nebo na vybudování autobusové zastávky na ulici 9. května. Nových židlí se dočkají členové městského klubu důchodců, dveří kulturní dům v Těchově a laviček rekreační oblast Palava.

Automatů v Blansku přibývá, přestože jejich provoz omezuje vyhláška. Radní chtěli ztížit přístup k hazardním hrám hlavně dětem. „Je zde několik nových podniků a s nimi i další automaty,“ povzdechla si starostka Králová. Radost tak mohou mít snad jen potenciální adresáti příštího přerozdělování peněz.

Peníze od firem provozujících hrací automaty už dostali i v dalších městech na Blanensku. Ne všude s nimi však počítají jako se samostatnou položkou. „Letos ta částka byla do milionu. Zahrnuli jsme ji do celkového rozpočtu, nijak zvlášť ji nerozdělujeme,“ dodal letovický starosta Radek Procházka. Stejně tak v Boskovicích částku zahrnují do celkového rozpočtu.

Hazardní hráči zřejmě tok financí naházených do hracích automatů příliš neovlivní. „Spíše mě zajímá, jestli vyhraji,“ říká muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. Ještě donedávna automaty hrával. To, že jde alespoň část peněz na realizaci společensky prospěšných věcí, vnímá pozitivně. „Určitě je dobře, když se prohrané peníze nějak smysluplně využijí. Je to lepší, než kdyby celý zisk skončil v kapse majitele výherních automatů,“ myslí si bývalý hráč.