Kde koupit čerstvé mléko? V mlékomatu. Na Blanensku jsou tři. Kvůli malému zájmu lidí to však vypadá, že ten letovický z tamního supermarketu Albert zmizí. Jeho provozovatelům se nevyplácí. Konečné slovo však ještě nepadlo. A někteří Letovičtí jsou připravení podniknout kroky pro jeho zachování.

Mlékomat má v Letovicích na starosti firma Ledeko. „Aby si na sebe přístroj vydělal, musí z něj lidé každý den vyčerpat dvě stě litrů mléka. To pokryje náklady na doplňování, nájem a elektřinu. Jenže dnes registrujeme koupi zhruba sto dvaceti litrů mléka denně," konstatoval Kamil Vystavěl ze společnosti Ledeko.

Přitom výhody stáčeného mléka jsou podle něj jednoznačné. „Je za všech okolností čerstvé. Proto je zdravější a bez jakýchkoli chemických přísad. Navíc litr mléka nabízíme za patnáct korun," připomněl Vystavěl.

Situace však není beznadějná. „Když jsme poblíž přístroje umístili oznámení, že mlékomat na konci září odstraníme, spotřeba se o něco zvýšila. Konec této služby by nás mrzel," přiznal Vystavěl.

Mléko za odměnu

Za zachování přístroje se zasadí i letovický starosta Vladimír Stejskal. „Chceme, aby si lidé mohli kupovat kvalitní potraviny. Mléko z automatu je na jiné úrovni než nabídka obchodů. Napadlo mě, že bychom sklenice s mlékem mohli nabízet třeba na sportovních akcích jako ceny pro vítěze. Věřím, že k odstranění mlékomatu nedojde," prohlásil.

Zbylé dva mlékomaty na Blanensku provozuje firma Zepo Bořitov. Jeden stojí u blanenského Kauflandu, druhý u boskovického Tesca. „My zatím o jejich zrušení neuvažujeme. I když zájem lidí není dostatečný. Ale v tomto směru je pro nás důležitější poskytovat lidem z regionu kvalitní servis, s nějakými horentními výdělky jsme nikdy nepočítali," uvedla ředitelka Zepo Bořitov Ludmila Slavíčková.

Podle ní si na nákup čerstvého mléka zvykla skupina lidí, kteří vyhledávají zdravý sortiment potravin. „Nedokážu zprůměrovat, kolik litrů mléka takto denně prodáme. V jednotlivých měsících jsou totiž výrazné odchylky. Vliv má například špatné počasí, dovolené nebo akční slevy v supermarketech," podotkla Slavíčková.

Svůj názor má i na důvody, proč se někteří lidé koupi stáčeného mléka brání. „Podle mě je to hodně o pohodlnosti. Natočené mléko musí ihned odvézt domů do ledničky, aby se nezkazilo. A roli nejspíš hraje i nutnost vymývat sklenice," vyjmenovala ředitelka.

Asi před rokem vedení bořitovské firmy dokonce uvažovalo o zprovoznění dalšího mlékomatu, a to v Černé Hoře. Kvůli malé kupní síle v městečku od tohoto záměru však zatím ustoupilo.

Starosta Černé Hory Ondřej Měšťan by se mlékomatu nebránil. „Klidně bychom zorganizovali nějakou dotazníkovou anketu mezi lidmi, která by ukázala, jestli mají o čerstvé mléko zájem. Ale teď to vypadá tak, že jsou jednání na mrtvém bodě," naznačil.