„Původně jsme počítali s tím, že mléčný automat dovezeme do Letovic už koncem ledna. Jenže různá vyřizování na úřadech se protáhla více, než jsme původně počítali. Také zimní počasí zbrzdilo dodávku přístrojů z Itálie, které se navíc musí upravovat podle českých norem a podmínek,“ vysvětlil zdržení šéf Okresní agrární komory Kamil Vystavěl.

Po zhruba čtrnáctidenní prodlevě se Letovičtí čerstvého mléka konečně dočkají. „Pokud se už nic nezasekne, tak to vypadá, že by stroj mohl stát ve městě už kolem patnáctého února,“ uvedl Vystavěl.

Letovický automat bude vůbec první na Blanensku, ze kterého bude denně téci čerstvé mléko. A načepovat si z něj bude moct opravdu každý, kdo půjde kolem. Hned vedle si totiž lidé na něj koupí také lahve. „Aby si lidé mohli mléko koupit bez toho, aby museli u sebe nosit nějakou nádobu, společně s mléčným automatem bude v Letovicích stát také automat na lahve,“ doplnil Kamil Vystavěl.

Přestože problémy zemědělců s nízkými výkupními cenami mléka, které se táhnou dlouhá léta, automaty zřejmě nevyřeší, na Blanensku budou mít zřejmě budoucnost.

„Rozhodli jsme se prodávat litr mléka za patnáct korun. Za stejnou cenu se totiž prodává všude jinde. Pořizovací cena automatu je vysoká, na prodeji mléka z něho nijak zásadně nevyděláme. Ale je to dobrá služba pro lidi,“ prohlásil šéf Okresní agrární komory Vystavěl.

Automat v Letovicích nebude na Blanensku poslední. Za pár týdnů by měly stát mléčné automaty také v Blansku a v Boskovicích­.