Jako první přijde na řadu přeložka výtlaku vodovodu na náměstí Klementa Bochořáka. „Práce jsou naplánované na duben. Musíme bohužel odstranit dětské hřiště. Máme ale vytipované tři lokality, kam je přemístíme,“ sdělil na sociálních sítích místostarosta Kunštátu Vladimír Tenora.

Jak doplnil, od poloviny května začne samotná výstavba terminálu a rekonstrukce prostranství kolem kostela. Celá akce bude trvat asi půl roku. O přípravách a plánech Deník pravidelně informoval.

V bílovickém podchodu sprejuje verše, květiny i víly. Pro děti jsem přimaloval něco navíc, říká streetartista Jan Přibyl.
VIDEO: V bílovickém podchodu sprejuje květiny i víly. Pro děti dal něco navíc

Na co se mohou cestující těšit? „Vznikne nová komunikace, chodníky, autobusový přístřešek, veřejné toalety, plot, veřejné osvětlení a parkoviště. Kolem kostela vyroste opěrná zeď. Zeď je navržena částečně jako odstupňovaná a bude sloužit i pro možnost posezení a zatraktivnění celé oblasti,“ poukázal místostarosta s tím, že v místě radnice hodlá oživit zelené plochy, vysadit stromy a trvalkové záhony.

Rekonstrukce křižovatky, silnic a kanalizace

Ke stavbě terminálu se ve druhé etapě připojí Ředitelství silnic a dálnic. Jedná se o rekonstrukci stávající křižovatky, která je v současném stavu zcela nevyhovující a riziková z pohledu rozhledových úhlů a dávání přednosti v jízdě. „Úprava křižovatky vyvolá nutnou rekonstrukci vozovek a zajistí samotné připojení terminálu na silnici I/19. Bude zrušeno stávající veřejné osvětlení, elektrické vedení, vodovod, kanalizace a bude vybudováno nové,“ vyjmenoval místostarosta.

Ordinace praktických lékařů na adamovském Smetanově náměstí přerušila činnost. Podobně jako v Těšanech na Brněnsku.
Konec praktiků v Adamově a Těšanech: Obce našly náhradu

V plánu je také výstavba chodníku pod kostelem, od náměstí ke škole a úprava sjezdů od dotčených domů. Město také musí nechat zrekonstruovat kanalizaci od náměstí ČSČK přes náměstí Krále Jiřího až po radnici.

Co změny přinesou

Výstavba terminálu a rekonstrukce křižovatky přinese zvýšení bezpečnosti provozu, zajistí vyšší bezpečnost chodců a zpřehlední autobusovou dopravu. „Celkové náklady přesáhnou šedesát milionů korun. Na investici se bude podílet Evropský fond pro regionální rozvoj, Jihomoravský kraj, Ředitelství silnic a dálnic a město,“ poukázal Tenora.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kamélie v Rájci jsou k vidění od příštího týdne

Zdroj: Deník/Jan Charvát