Silnice patří Školnímu lesnímu podniku Křtiny, který spadá pod Mendelovu univerzitu v Brně. Byla vybudovaná jako lesní cesta kvůli svážení dřeva, nebyla navržená pro běžný provoz. Osobní auta po ní začala jezdit až v osmdesátých letech.

Dělníci se v těchto dnech pustí do její opravy. Bude mít nový povrch. Rekonstrukce je rozdělená do dvou etap. „V první se opraví úsek dlouhý přes kilometr a půl. Začíná na okraji Adamova a končí u hradu Ronov. Počítá se i s novým odvodněním cesty a úpravou nezpevněných krajnic. Dělníci vymění také stará svodidla a v několika úsecích přibudou nová v celkové délce 540 metrů,“ upřesnila vedoucí oddělení správy majetku školního lesního podniku Marie Procházková.

Dodala, že silnice bude mezi Adamovem a Útěchovem zavřená od pondělí až do konce srpna. Do Brna se tak Adamovští dostanou v době uzavírky po silnici kolem řeky Svitavy přes Bílovice nad Svitavou. Opravy mají stát sedm a půl milionu korun. Stejnou částkou se na nich podílí lesníci, Adamov a kraj. „Jsem rád, že zatím alespoň jedna polovina silnice bude mít nový povrch,“ řekl adamovský starosta Roman Pilát.

Zahradní železnice Jiřího Šimkůje v blanenské Divišově ulici.
Místo skalky má na zahrádce koleje. Mé vlaky vyjíždějí ze sklepa, říká Šimkůj

Kdy dělníci opraví i zbývající úsek od Ronova do Útěchova, zatím není jisté. Projekt druhé fáze oprav je však už hotový. „Chápu, že je vše o penězích a také že cesta nepatří městu ani kraji. Ale když už se opravuje, mohla se také rozšířit. A mohl sem z Brna jezdit alespoň mikrobus. Myslím, že dost lidí by ho při cestě za prací využilo. Zvedla by se i cena nemovitostí a komfort místních,“ poznamenal Vymlátil.

Podle krajských úředníků se však o protažení autobusové linky z Brna až do Adamova neuvažuje. Do krajského města se lidé dostanou také vlakem zhruba za dvacet minut. „Dopravní obslužnost je zde zajištěna dostatečně,“ uvedla krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Blanenský akvapark zve k odpočinuku
Koupaliště čekají na letní teploty. Akvapark v Boskovicích otevře za dva týdny

Rozsah oprav

- Dělníci v první etapě opraví 1,6 km silnice z Adamova do Útěchova.

- Uzavírka začne 3. června a potrvá do 30. srpna.

- Kromě pokládky nového povrchu dělníci vymění také stará svodidla a doplní nová v celkové délce 540 metrů.

- Opravy silnice mají stát 7,5 milionu korun a podělí se o ně Školní lesní podnik Křtiny, kraj a Adamov.