Silnice patří Školnímu lesnímu podniku Křtiny, který spadá pod Mendelovu univerzitu v Brně. Byla vybudovaná jako lesní cesta kvůli svážení dřeva, nebyla navržená pro běžný provoz. Osobní auta po ní začala jezdit až v osmdesátých letech.

Dělníci se v těchto dnech pustí do její opravy. Bude mít nový povrch. Rekonstrukce je rozdělená do dvou etap. „V první se opraví úsek dlouhý přes kilometr a půl. Začíná na okraji Adamova a končí u hradu Ronov. Počítá se i s novým odvodněním cesty a úpravou nezpevněných krajnic. Dělníci vymění také stará svodidla a v několika úsecích přibudou nová v celkové délce 540 metrů,“ upřesnila vedoucí oddělení správy majetku školního lesního podniku Marie Procházková.

Dodala, že silnice bude mezi Adamovem a Útěchovem zavřená od pondělí až do konce srpna. Do Brna se tak Adamovští dostanou v době uzavírky po silnici kolem řeky Svitavy přes Bílovice nad Svitavou. Opravy mají stát sedm a půl milionu korun. Stejnou částkou se na nich podílí lesníci, Adamov a kraj. „Jsem rád, že zatím alespoň jedna polovina silnice bude mít nový povrch,“ řekl adamovský starosta Roman Pilát.

Kdy dělníci opraví i zbývající úsek od Ronova do Útěchova, zatím není jisté. Projekt druhé fáze oprav je však už hotový. „Chápu, že je vše o penězích a také že cesta nepatří městu ani kraji. Ale když už se opravuje, mohla se také rozšířit. A mohl sem z Brna jezdit alespoň mikrobus. Myslím, že dost lidí by ho při cestě za prací využilo. Zvedla by se i cena nemovitostí a komfort místních,“ poznamenal Vymlátil.

Podle krajských úředníků se však o protažení autobusové linky z Brna až do Adamova neuvažuje. Do krajského města se lidé dostanou také vlakem zhruba za dvacet minut. „Dopravní obslužnost je zde zajištěna dostatečně,“ uvedla krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Rozsah oprav

- Dělníci v první etapě opraví 1,6 km silnice z Adamova do Útěchova.

- Uzavírka začne 3. června a potrvá do 30. srpna.

- Kromě pokládky nového povrchu dělníci vymění také stará svodidla a doplní nová v celkové délce 540 metrů.

- Opravy silnice mají stát 7,5 milionu korun a podělí se o ně Školní lesní podnik Křtiny, kraj a Adamov.