Nejstarší moderní církevní stavba v tuzemsku, s první skořepinovou střechou na Moravě. Těmito přívlastky se pyšní kostel svatého Josefa v Senetářově na Blanensku. Včera si tuto stavbu přijel do Senetářova osobně prohlédnout i ministr kultury Václav Jehlička. Zaskočilo jej, že unikát se dosud nestal kulturní památkou.

Uvnitř kostela, postaveného v době tvrdé totality, lidé najdou unikátní křížovou cestu malíře Mikuláše Medka a moderní oltářní triptych brněnského umělce Ludvíka Kolka. Ten je zároveň architektem této unikátní stavby.

„Není pochyb o tom, že je to významné architektonické dílo z přelomu šedesátých a devadesátých let a že si zaslouží pozornost státu,“ uvedl ministr kultury. A to nejen pro zvláštní architekturu, ale také díky vnitřnímu vybavení. „Návrh na to, aby se stavba stala kulturní památkou, může dát kdokoliv. Promluvím o tom s našimi památkáři,“ sdělil ministr.

Podle něj se teprve poté, co se stavba dostane na seznam památek, bude dát pomoci i jejímu stavu. „Dokud objekt není zapsán jako památka, je pro nás dost obtížné sehnat na její opravy peníze,“ vysvětlil Jehlička. Kostel totiž chátrá, od svého vzniku nebyl vůbec opravován.

„Stav památky na první pohled není tak špatný, ale podloží je nestejnorodé. Na jednom konci je skála a na druhém násyp, který sedá a ujíždí. Teď je tedy třeba zajistit statiku,“ uvedl autor kostela a brněnský umělec Ludvík Kolek.

To, že ministr navrhl dát kostel na seznam kulturních památek, jej potěšilo. „My jsme prožili období nejistot v čase, kdy se kostel dokončil a kdy se z politického hlediska uvažovalo o tom, že se zlikviduje nebo že se z něj udělá hospoda. To, že by se stavba dostala mezi památky, by byl rozhodující krok pro budoucnost stavby,“ míní Kolek.

Myšlenka ministra překvapila i děkana jedovnické farnosti Václava Trmače, pod jehož správu kostel v Senetářově spadá. „Dřív nás to nenapadlo. Budeme se nad tím muset zamyslet,“ řekl Trmač.

Kostel v Senetářově se začal stavět v roce 1969 jako náhrada za kapli, která stála v těsné blízkosti silnice. Stavěl se svépomocí, stavebníci na něj měli stavební povolení. Přesto se až při jeho dokončení zjistilo, že komunisté na kraji o něm nevěděli. Zakázali tehdy alespoň kostel vysvětit, byl pouze otevřen. Vysvětit se jej podařilo po dvaceti letech.