Nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb totiž ve středu v rámci své návštěvy Brna jednal také s majitelkou rekreačního areálu Žalov Alenou Vojtovou o jeho odkupu. „Ano, jsem ochotna areál prodat. S panem ministrem jsme se domluvili, že o tom budeme dále jednat,“ řekla Alena Vojtová. Ta dříve prodeji příliš nakloněna nebyla. „Dřív se objevovaly návrhy, abych část prodala a v části dále podnikala, což jsem odmítala. Nyní jsme se bavili o prodeji celého areálu, s čímž souhlasím. S novým panem ministrem se dá mnohem lépe domluvit než s jeho předchůdkyní,“ dodala.

Optimistický je také ministr. „Prodej by se mohl v dohledné době povést. Myslím ale, že míč bude spíš na naší straně, abychom to dokázali nějak zorganizovat a zajistit peníze. Něco ohledně peněz už mám předjednané, uvidíme,“ sdělil pro Blanenský Deník Kocáb.

Ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová oceňuje ministrovu snahu, aby v Hodoníně u Kunštátu, ale i v podobném táboře v Letech u Písku, konečně vzniklo důstojné místo k uctění památky romských obětí holocaustu. Představy, jak by to v Hodoníně mělo vypadat, už má. „V původním zachovaném baráku tábora by měla být expozice k holocaustu Romů, v nových stavbách, které by tam měly vyrůst, pak stálá expozice výtvarného umění romských autorů. Počítáme i s tím, že bychom tam měli nové depozitáře, protože nám nestačí prostory, které máme nyní v muzeu. Také bychom tam rádi zřídili skanzen ukazující typy romských obydlí. Samozřejmě by nechyběly přednáškové sály pro vzdělávání,“ uvedla Horváthová s tím, že náklady na projekt zatím vyčísleny nejsou.

Michael Kocáb i jeho tajemník Petr Koubek naznačují, že podoba projektu ještě není konečná. „Záměr možná trochu pozměníme, ale nechci to ještě prozrazovat, protože to musím projednat zejména s paní ředitelkou Horváthovou,“ uvedl Kocáb. „Pan ministr se chce setkat i s dalšími romskými představiteli. Budeme s nimi o věci diskutovat,“ doplnil Koubek.

Podle Koubka by prodej areálu mohl být dojednán během několika měsíců. „Teď se bude připravovat na úřední a politické linii financování odkupu. Počítáme, že to bude stát v řádech milionů až desítek milionů. Areál by měl pravděpodobně koupit stát,“ dodal Koubek.

Táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo celkem 1 396 lidí. Na přelomu let 1942 a 1943 v táboře vypukla epidemie břišního i skvrnitého tyfu, na jejíž následky zemřela řada vězňů. Brzká smrt pak čekala většinu těch, kteří byli hromadnými transporty deportováni do Osvětimi.