Některé z firem se pustily do oprav zchátralých výrobních hal a v budoucnu chtějí ve městě rozšířit své podnikatelské aktivity. A nabídnout nová pracovní místa. Tři roky poté co následovník Adamovských strojíren Adast a. s. skončil v likvidaci a Krajský soud v Brně na něj vyhlásil konkurs.

Adamovské strojírny prosluly výrobou tiskařských strojů, čerpací a měrné techniky a také tajnou zbrojní výrobou. V dobách největšího rozmachu pracovalo ve strojírnách téměř pět tisíc lidí. Nyní jsou to v menších firmách desítky zaměstnanců. „V areálu bývalého Adastu už funguje řada nových firem. Pár se jich pustilo do oprav výrobních hal. Další budovy majitelé nabízejí k pronájmu. Podle mého je areál tak ze dvou třetin obsazený," řekl starosta Adamova Roman Pilát.

Rozšíří výrobu

Podle něj některé firmy do budoucna plánují rozšíření výroby. „Je tu šance, že zde najdou práci třeba i místní. Samozřejmě to nebudou stovky nových pracovních míst, ale desítky časem možná ano," dodal Pilát.

Dobré vlakové spojení a malá vzdálenost od Brna. A levnější prostory k podnikání. To jsou podle Vladimíra Bílého, který v Adamově bydlí, hlavní důvody, proč areál bývalých strojíren láká nové investory a firmy. „Myslím, že pro řadu firem jsou prostory bývalého Adastu zajímavé. Areál tak postupně obsazují menší firmy a místní mají šanci, že seženou práci. Největší nevýhodou je ovšem to, že Adamov je velmi špatně přístupný pro kamiony. Od Brna neprojedou podjezdy pod železnicí a směrem od Blanska je cesta také komplikovaná," poznamenal Bílý.

Jednou z firem, které sídlí areálu bývalých strojíren, je Eden Europe. Zabývá se výrobou komponentů regálových systémů. V současnosti zaměstnává padesát lidí. Nyní demoluje jednu ze starých a zchátralých budov na adamovském Náměstí práce. Místo ní do dvou let postaví novou výrobní halu. A zaměstná další lidi. „S rozšířením výroby počítáme. Samozřejmě vše závisí na tom, jak naší společnosti půjdou obchody," řekl ředitel společnosti Zbyněk Husák.

Rozšířit své podnikatelské aktivity v průmyslové zóně u řeky Svitavy chce také společnost Expono Steelforce. Ta má v Adamově sklad hutního materiálu, zejména plechů a stavební oceli, a také servisní centrum. Společnost získala z evropských fondů dotace na opravu výrobní haly. Do začátku příštího roku zprovozní také bývalou železniční vlečku z vlakového nádraží. „Ještě loni jsme měli v Adamově jen sklad. Nyní zde plechy také upravujeme," řekl vedoucí skladu Libor Filásek s tím, že nyní ve firmě pracuje patnáct lidí.

Ubytovny? Ne

Město z prostor, které patřily strojírnám, vlastní jen několik menších pozemků. Před časem vedení Adamova zvažovalo, že koupí část budovy bývalého ředitelství strojíren. Do jeho prostor chtělo přestěhovat městský úřad. Kvůli vysokým nákladům na rekonstrukci nakonec vycouvalo.

Ze stolu adamovští zastupitelé také smetli dva projekty podnikatelů, kteří žádali o změnu územního plánu. Opuštěné budovy chtěli využít pro jiné než průmyslové účely. „Vypadalo to, že tam chtějí udělat levnou ubytovnu. Ačkoliv se dušovali, že ne. Prostory se k tomu hodily. To se nám samozřejmě nelíbilo a zamítli jsme to," řekl starosta Adamova Roman Pilát.