Kosterní pozůstatky, uhlíky a zlomky keramiky. To vše odhalili archeologové při průzkumu na staveništi firmy Alps u Sebranic letos v březnu.
„Objevili jsme hrob s kostrami ve skrčené poloze a sídlištní jámu s nálezy keramiky z doby únětické kultury, tedy mezi roky dva tisíce a šestnáct set před naším letopočtem,“ řekla o vzácném nálezu archeoložka boskovického muzea Zuzana Pančíková. Podle ní je neobvyklé, že se hrob i sídlištní jáma našly na jednom místě.

Jí a jejím kolegům se podařilo ještě najít další možný důkaz o osídlení z doby únětické kultury. „Podle nálezu se zdá, že jsme našli žárový hrob. Nemůžeme to ale potvrdit, protože místo nálezu už bylo hodně poškozené,“ dodala Pančíková. Obě vzácnosti archeologové našli při sledování stavebních prací budoucí montážní haly, kterou pro firmu Alps staví společnost Takenaka na pozemku blízko státní silnice vedoucí z Brna do Svitav.
Nenadálý objev narušil pokračující práce na stavbě nové haly firmy Alps. Podle personalisty podniku Tomáše Ledera by však vykopávky datum dokončení stavby neměly ohrozit. „Stavba by měla být hotová do konce tohoto roku. Kdyby došlo ke zdržení, byl by to problém. My ovšem plně důvěřujeme dodavateli stavby, kterým je firma Takenaka. Ta jednala s archeology a k žádnému zdržení by dojít nemělo,“ vysvětlil Leder. „Stavaři byli vstřícní, umožnili nám k vykopávkám přístup,“ vyjádřila svoji spokojenost Pančíková.

Tisíc let staré pozůstatky sídla z období Velké Moravy vystoupily na povrch mezi obcí Vanovice a její místní částí Drválovice loni v září.
Pozůstatky slovanské hutnické dílny se zachovanou částí pece s nístějí, střepy typické pro slovanskou keramiku a železné pracovní nástroje byly odkryty při stavbě inženýrských sítí pro rodinné domy. U zajímavého nálezu byl Jaroslav Kučírek z Drválovic. „Tušil jsem, že by tam něco mohlo být, proto jsem se tam šel při zahájení prací podívat. Můj otec se těmito věcmi zabýval a už v sedmdesátých letech se nedaleko pozůstatky nějakých pecí našly,“ prozradil.

„Nález z Drválovic se řadí k raným dokladům zpracování železa v této oblasti a svědčí o jejím mimořádném a strategickém významu vzhledem k bohatým zdrojům železných rud,“ sdělila za muzeum Zuzana Pančíková. Podle ní je z okolí obce již známo raně středověké osídlení z nálezů keramiky.
„V Drválovicích už jsme nic zásadního neobjevili,“ říká s půlročním odstupem Pančíková. Podle ní se archeologové nyní soustředí na další místa, kde probíhají stavařské práce.